Dolar/TL ve Euro/TL Yorumları / Yapı Kredi – (13.10.2021)

Usd/TL:

TUİK tarafından açıklanan verilere göre Ağustos ayında sanayi üretimi %5,4 (yıllık %13,8 ile beklentilerin üzerinde) gelirken, perakende satışlarda aylık %0,3 artış ile yaz döneminin en düşük artışı gerçekleşti. Böylece yıllık perakende satışlar %15 artış gösterdi. IMF Global Ekonomik Görünüm Raporu’nu yayımladı. IMF Türkiye için 2021 yılı büyüme tahmini %5,8’den %9’a yükseltti. Türkiye’nin Orta Vadeli Programı’ndaki beklenti ile aynı düzeye ulaştı. Türkiye için 2022 yılında %3,3 olarak tahmin ettiği büyüme rakamında ise değişikliğe gitmedi. Yıl sonu enflasyon tahminini ise %12,5 dan %16,7 ye yükselti.

TCMB Başkanı Kavcıoğlu, hafta başında Plan Bütçe Komisyonu’nunda sunum yaptı. Başkan Kavcıoğlu kurdaki hareketlerin faizle ilgisi olmadığını söyledi. Kavcıoğlu, “Küresel gelişmelere bakınca kurun bizim faiz indirimimizle ilgisi olmadığını görürüz. TL’deki kaybı sadece faiz indirimi ile ilişkilendirmek doğru değil” dedi. Enflasyonda son dönemde gözlenen yükselişte arz unsurlarının etkili olduğunu, parasal sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerindeki yavaşlatıcı etkilerinin devam ettiği belirtti ve yüksek enflasyonun geçici faktörlerden kaynaklı olduğunu vurguladı.

Bugün yurt içinde önemli bir veri akışı bulunmazken global piyasalarda gözler ABD’de açıklanacak eylül ayı enflasyon verisinde olacak. Bu sabah Dolar Endeksi 94,35; Türkiye 5 yıllık CDS 443, USD/TL kuru 9,03 seviyelerinde işlem görüyor.

Paritede 8,90 ve 8,80 seviyeleri destek; 9,05 ve 9,13 seviyeleri gün içi direnç seviyeleri olarak takip edilebilir.

Eur/TL:

Usd/TL için yazdıklarımız parite için de geçerli. Bu sabah 10,43 seviyesindeki paritede 10,38 ve 10,17 seviyeleri destek; 10,50 ve 10,71 direnç seviyeleri olarak izlenebilir.

Kaynak: Yapı Kredi Private Banking Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!