Dolar/TL ve Euro/TL Yorumları / Yapı Kredi – (11.06.2021)

Usd/TL:

Global piyasalarda dün haftanın en önemli gündem maddeleri olarak takip edilen ABD TÜFE verisi ve ECB Toplantısı global risk iştahında önemli bir değişikliğe neden olmadı. ABD’de tüketici enflasyonu Mayıs ayında yıllık %4,70 beklentiye karşın %5 artış ile son 13 yılın en yüksek seviyesinde açıklandı. Ancak enflasyındaki yükselişin geçici olduğuna dair algı risk iştahında bozulmayı engelledi. Bu sabah Dolar endeksi 89,99 seviyesinde, ABD 10 yıllık tahvil faizi ise %1,4440 seviyesine gerilemiş durumda.

ECB ise dün pandemi acil alım programının (PEPP) en azından Mart 2022 sonuna kadar kayda değer şekilde daha hızlı devam edeceğini belirtirken, ilk çeyrekte olduğundan daha hızlı uygulanacağı ifadesini yineledi.

Yurt içi tarafta aşılama ve salgının ekonomik etkileri ön planda. Geçtiğimiz hafta TCMB Başkanı yatırımcılar toplantısında para politikasında erken gevşemeye yönelik beklentinin ortadan kalkması gerektiğini vurguladı. Aşılama yaş ve meslek gruplarında hızlanıyor.

Dün gerçekleşmesi planlanan Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yoğun programı nedeniyle 21 Haziran’a ertelendi. 14 Haziran’da başlayacak Nato Zirvesi’nde Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD Başkanı Biden ile görüşecek. Görüşme öncesi piyasalarda olumla hava hakim.

Bu sabah 8,43 seviyelerinde işlem gören paritede 8,36 ve 8,30 destek; 8,50 ve 8,57 direnç seviyeleri olarak izlenebilir.

Eur/TL:

Usd/TL için yazdıklarımız parite içinde geçerli. Bu sabah 10,29 seviyesindeki paritede 10,18 ve 10,05 destek; 10,35 ve 10,45 seviyeleri direnç olarak izlenebilir.

Kaynak: Yapı Kredi Private Banking Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN