Dolar/TL ve Euro/TL Yorumları / İntegral Yatırım – (4.05.2021)

DolarTL’de yön yukarı

Dolar kurunda 8.18 seviyesindeki 22 günlük ortalama kritik önemin koruyor. Bu seviyenin altındaki yerleşik seyirlerin olmaması halinde yukarı yönlü ataklar sürüyor. Dün beklentilere paralel ancak %17’nin üzerinde olan nisan tüfe rakamları sonrası DolarTL 8.30’lara doğru yükseldikten sonra bu sabah 8.25 seviyesinde işlem görüyor. Kurda hassasiyet sürüyor ve ortam TL aleyhine devam ediyor. Hem temel hem de teknik ortam Dolar kurundaki yukarı eğilimi destekler nitelikte. Dışarıda Powell’ın dün akşam yaptığı konuşmada ABD’de ekonomik görünümün açık şekilde güç kazandığını ancak henüz herkes için bu toparlanmanın eşit olmadığını belirtti. ABD’de enflasyon endişeleri devam ederken burada yaşanacak bir algı değişmesi dolar endeksinin ve ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin yükselmesini destekleyebilir ki bu durumda biz daha hızlı yükselen bir kur temasıyla baş başa kalabiliriz. Dolayısıyla yurt dışında veri takibi yapmaya ve küresel ortamdaki gelişmeleri izlemeye devam ediyoruz.

Teknik Analiz: DolarTL 22 günlük ortalama olan 8.18 seviyesini güçlü destek olarak kullanıyor. Bu seviyeden gelen yukarı tepkiler paritenin 8.290 üzerine hızlanmasını destekliyor. Kurdaki rahatlamadan bahsedebilmek için ilk etapta 8.17 seviyesi altındaki kalıcı seyirlere ihtiyaç var. Ancak şimdilik teknik göstergeler aşağı yönlü eğilimi destekler nitelikte değil. Dolar kurunda 8.20 üzerindeki harekette yükseliş ivmesinde hızlanma izliyoruz ve 8.43 / 8.55 bandı direnç konumuna geçiyor. Yukarı yönlü atakların hızlanması halinde söz konusu direnç seviyelerin üzerine yerleşilmesi riskli konuma gelebilir.

Destekler: 8.18 / 8.00 / 7.80
Dirençler: 8.32 / 8.43 / 8.55

EURTRY Teknik Seviyeler

Destekler: 9.91 / 9.76 / 9.70
Dirençler: 10.32 / 10.53 / 10.83

Kaynak: İntegral Yatırım Forex ve VİOP Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN