Dolar/TL ve Euro/TL Yorumları / İntegral Yatırım – (29.06.2020)

Usd/TL:

Geçtiğimiz hafta TCMB 25 baz puan indirim beklentisinin aksine bir hafta vadeli repo faiz oranını %8,25 seviyesinde sabit bıraktı. Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada virüs salgınına ilişkin küresel zayıflığın yılın ikinci çeyreğinde derinleştiği, normalleşme adımlarına bağlı olarak kısmı toparlanma gözlemlendiği, küresel etkilerin yakından takip edildiği belirtildi.

Korona-virüsün etkilerini azaltma konusunda Ankara adım atmaya devam ediyor. Salgının ekonomik etkilerinin azaltılması ve yerli sanayinin korunması amacıyla 400’ün üzerinde ürüne Eylül sonuna kadar %20 ye varan değişen oranlarda geçici ek ithalat vergisi getirildi. Ekim’den itibaren ise %10’a kadar değişen oranlarda ilave gümrük vergisi uygulanacak. Mayıs ayında ise 800’den fazla ürüne ilave gümrük vergisi uygulanmasına karar verilmişti. Para swap’ına dair beklentiler varlığını koruyor.

Global piyasalarda ise artan vaka endişeleriyle risk iştahı sınırlanıyor. Toparlanmaya işaret eden verilerden destek bulan piyasaların olumlu fiyatlama isteğini vaka sayılarındaki artış baskılarken, parasal destek paketleri bu süreçte piyasalara moral verici ana unsur konumunda. Piyasalar bu iki faktör arasında denge bulmaya çalışıyor. Dolar Endeksi bu sabah 97,25 civarında işlem görüyor.

Yurt içi tarafta bugün TÜİK tarafından haziran ayı Ekonomik Güven Endeksi açıklanacak. Perşembe günü Haziran PPK özeti, cuma TÜİK Haziran ayı enflasyon verisi ön planda takip edilecek.

Usd/TL paritesi bu sabah 6,85 civarında işlem görüyor. 6,88 ve 6,914 direnç; 6,81 destek konumunda.

Eur/TL:

Usd/TL için yazdıklarımız parite için de geçerli. Eur/TL paritesi bu sabah 7,71 civarında işlem görüyor. 7,77 ve 7,87 direnç; 7,65 destek konumunda.

Kaynak: İntegral Yatırım Forex ve VİOP Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN