Dolar sıkıştı

Cem Şengezer – 06.02.2016

Ana eğilimin yükseliş yönlü devam ettiği hareketleri görmeye devam ediyoruz. Ara eğilimler ise düşüş yönlü baskı yaratıyor. Tarihi açıdan, TL en zayıf dönemini yaşıyor olsa da, ekonomi ve siyasi beklentilerin belirleyiciliğiyle “ucuz” kalma durum devam edecektir. Arada alım yönlü fırsatlar oluşmaktadır.

Aylık bazda düşüş eğiliminden bahsedemiyoruz, net değil ama hızlı yükselişlerin ufak düzeltmelerini beklemek gerekir.

Genel tabloda şubat 2013den bu yana süren yükselişin “önemli” düzeltmesini beklemek için, daha önemli “yükseliş” beklemek gerekir. Bir başka deyişle, “vay be” dedirten bir hamle oluşmalıdır.

2016 zirve beklentimizi koruyoruz : 3.75 – 4.00 veya ortalama 3.88 TL/$

durum analizi:

– 240 saatlik ortalama çok kısa vadeli hareketleri tarif etmek için yeterli olabilir: 2.965 seviyesindedir

– 240 günlük ortalama: biraz daha uzun süreli hareketleri modelleme ve tahmin için kullanabiliriz: kasım 2014den bu yana istikrarlı ve artan tempo yükseliştedir (2.813 seviyesindedir)

– 240 haftalık ortalama: yıllık hareketleri tahmin için kullanabiliriz. 2015 haziran dönemi başlayan hızlı yükseliş tempo kaybetmeden devam etmektedir (2.136 seviyesindedir)

tahminsel analiz:

– 240 saatlik ortalama kısa vadeli referans idi: 22 ocakda başladığı aşırı yükseliş düzeltmeye gidiyor.

– 240 haftalık ortalama yükseliş temposunda ve yavaşlama hareketi, mola sona erdi: eğerki dalgalanmalar artar ise yavaşlayayabilir ama öyle görünmüyor.

– aşırı ısınmanın denge noktası olarak önümüzdeki 6 hafta dolar ortalamasını 2.95 – 2.97 olarak bekleyebiliriz (son durum:2.977)

– bu durum kısa vade için, sıkışık hareket olarak görülebilir

Cem Şengezer’in tüm yazıları için: Para Analiz

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin