Dolar sakin seyrediyor. Ne olabilir?

Dolar sakin ne olabilir ? Dolar düşerken, bu yılın en düşüğü görülürken, oluşan eğilim bizi nereye götürür ? Ne olabilir ? 

Ekonominin ve siyasetin gerçekleri içinde değerlendirme yapmadan karar vermemek gerekiyor. Farklı bakışlardan derlemenin sonuçları daha sağlıklı olabilir. Fitch değerlendirmesi, Merkez Bankası tedbirleri bu derleme içinde pek çok faktörden bir kaçı olmaktadır. Reeskont ödemelerinin TL bazlı olma kararı da sadece bir araçtır. Amaç trendi belirleyicidir ve piyasadaki büyük oyuncuların kendine özgü araçları vardır. Bu araçlar ile amaçlarına hizmet eden planları kurgularlar ve gerçekleştirmeye çalışırlar.

Yine de şunu unutmamak gerekir, izole bir sistem içinde yaşamıyoruz. Diğer ülkelerdeki gelişmeleri de kıyaslama mekanizmamıza sokmamız gerekir. Türk Lirası değer kazanırken, Güney Afrika Randı da benzer şekilde davrandı.  Şili Pesosu,  Güney Kore Wonu, Brezilya Reali benzer eğilimde idi. Her ne kadar TL daha fazla değer kazandıysa da gelişmeler bize özgü değildir. Halen büyük elin karar vericiliği söz konusudur.

Bir başka deyişle medya tüm oyuncular üzerinde değil bazıları üzerinden değerlendirme ilettiği için genel fotoğrafı görmekte zorlanıyoruz. Bunun bir çözümü tüm kararların dahil edildiği piyasa gerçeklerine bakmaktır. “Dolar düşer mi? yükseliş olur mu ?” türü sorular tüm verilerin değerlendirmesiyle cevaplanmaktadır.

Dolar düşer mi ?  Yükseliş olur mu ?

Beklenti nedir ? Belirleyici olan bize göre aşırı hareketlerin nasıl yayıldığıdır. Bu bakışın sonucunda doların ne yapacağını anlayabileceğiz.

Geçmişi hatırlayalım: eylül 2015, ocak 2016 haftalarında görülen yükselişler yetersiz kaldı ve düşüş hareketi görüldü. Benzer durum temmuz 2016 döneminde de yaşandı. Geçici yükselişlere rağmen, oluşan piyasa hareketlerinde davranış kalıpları önemli idi. Bu kalıpları incelediğimiz bir tür enerji birikimi oluşumunu görebilmekte idik. Bunun sonucu olarak da yeni zirveler ve rekorlar görülmüş oldu.

Dolar sakin  Ne olabilir ?

Bu hafta görülen sıkışma ile 3.61 seviyesi altı hedefleniyormuş gibi görünmektedir. Piyasa gerçeklerini pek faktörün belirlediğini düşünürsek ortadaki gerçeği tek taraflı görmemek gereklidir.

Genel olarak TL değer kaybı yönlü beklenti zamanla kuvvetlenebilir ve veri bilimi de buna işaret etmektedir. Yani aşırı hareketler yumuşarken, enerji birikmektedir.

www.cemsengezer.com

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin