Para & Borsa

Dolar Neden Yükseldi? Bundan Sonra Neler Olur? / Işık FX – (27.02.2015)

Dolardan Yeni Zirve

Perşembe günü Erdoğan’ın açıklamalarıyla başlayan yükseliş, ABD’den gelen TÜFE rakamlarıyla devam etti. Merkez Bankası’nın kararının göstermelik olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, mevcut faiz oranının Türkiye’nin ekonomideki gerçeğine uygun olmadığını söylemişti.

ABD’de çekirdek TÜFE ve Büyüme bekletileri karşıladı

Ocak ayında yüzde 0.6 düşmesi beklenen enflasyon, beklentilerin üzerinde yüzde 0.7 geriledi. Ancak çekirdek TÜFE’deki yüzde 0.2’lik artış FED için daha önemli. Enflasyondaki gerilemenin petrol fiyatlarından kaynaklandığını görmek isteyen FED, gıda ve petrol fiyatlarından arındırılmış enflasyona daha çok önem veriyor. Bir diğer dikkat edilen veri ise haftalık kazançlar. Yüzde 1.2 artan haftalık ortalama kazançlar, hane halkı harcamalarını artıracak mı? İzleyeceğiz.

Bugün açıklanan büyüme rakamları ise yüzde 2.1 beklentinin üzerinde yüzde 2.2 olarak açıklandı. ABD’de ticaret açığındaki artışın büyümeyi olumsuz etkilediğini söyleyebiliriz. 2014 yılı dördüncü çeyreğine göre daha yavaş bir büyüme kaydetse de rakamlar tatmin edici.

Merkez döviz satım ihalesi tutarlarının ucunu açtı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın vatanı satmak yüksek faizle olur açıklamalarından sonra tekrar harekete geçen kurda 2.5270 seviyesi görüldü. 27 şubat 2015 tarihinden itibaren döviz piyasasındaki koşullara göre döviz satım ihalesi tutarı günlük olarak belirleneceğini açıklayan Merkez Bankası, aşırı oynaklık nedeniyle gerekli görülen günlerde döviz satım tutarı bir gün önceden ilan edilen asgari tutarın yüzde 50 fazlasına kadar artırılabileceğini iletti. 2.5060 seviyelerine kadar geri çekilme yaşansa da fazla düşüş görülmedi.
Yapılan her açıklama ve konuşmanın yükselişe sebep olduğu bir dönemden geçiyoruz. Merkez Bankası’nın bugün açıkladığı kararda, kurdaki yükselişin devamından korkulduğu görülüyor. Kurdaki yükseliş devamında, döviz satım ihale tutarlarının artırılması, döviz rezervlerini eritecek buda Merkez Bankası’nın elini zayıflatacaktır.

Kurdaki yükseliş faizlere ve BİST’te oldukça negatif yansımış durumda. 2 yıllıkların yüzde 8.83’e, 10 yıllıklar ise 8.53’e yükseldi. Gösterge faiz ise 8.81’de. Kur ve faizlerdeki yükselişin endekse darbesi ise ağır oldu. Bankacılık endeksinde yüzde 2.44 düşüş görüldü.Bist 100 ise 84 bin seviyesinin üzerinde tutunmaya çalışıyor.

2.5270 zirvesini test eden kurda Merkez Bankası açıklamalarından sonra düşüş yaşansa da 2.5100 seviyesinin üzerinde hareket devam ediyor. Kurda geri çekilmelerde 2.5100 ve 2.5060 seviyeleri takip edilebilir. 2.5270 zirvesinin geçilmesi durumunda ise 2.5480 yeni zirve olabilir.


İlgili aramalar:

  • dolar neden yukseldi
Yasal Uyarı: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. BİST isim ve logosu `Koruma Marka Belgesi` altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST`a ait olup, tekrar yayımlanamaz.
Copyright © 2010 - 2017 Para & Borsa
dpx