Dolar kuru ne olur?

Dolar kuru ne olur?

Dolar kuru üzerine yazmaya devam ediyoruz:  dolar, altın ve dövizdeki hareketlilik piyasayı etkiler mi?

25 hazirandaki yazımızda belirtmiştik: algı olarak yukarı yön beklenmekteydi.

Döngünün doğal gelişimi için bu gerekli idi.

Alış seviyesi olarak 2.94 altının uygun olabileceğini belirtmiştik. Hatta 2.90 altında daha fazla alıcı beklenebilirdi.

Bu bölge bu tarihten sonra birkaç kez görüldü. Dolar kuru için ne olur sorusunun cevabı olarak bu ortalamayı okumakta fayda vardır.

Hatta referans da verdik: 120 günlük ortalama yükseliş içinde olacaktır.

Yani dolar kuru değişimleri bunu sağlayacak şekilde yukarı yönlü olmalıydı.

O tarihte 2.9172 seviyesindeki bu ortalama son durumda 2.9085 seviyesindedir.

Mayıs ayındaki yazımızda 2.9156 değerinde idi.

Her ne kadar yavaş artıyor olsa da, yaz dönemi hareketli geçecektir.

Aşağı seviyelerde alıcıların giderek güçlendiği veya algılarının “boğa piyasası” değişimi içinde olduğunu belirtebiliriz. Bu durum elbette ticari faaliyetlere de yansıyacaktır.

Mesela futbol endüstrisinde dolar veya döviz bazında ödemeler ciddi zararlar yaratacaktır. Eğer ki riskten korunma aracı olarak foreks işlemleri yapmadılarsa sıkıntı büyüyecektir.

Tüm bu gelişmelere ana döngü içinde baktığımızda aylık bazda bir görünüm içinde kalarak ilerleyebiliriz. Yıllık bazda nispeten daha az veri olduğu için o pencereden bakmak çok anlamlı olmayabilir.

Buna göre; 120 aylık fiyat ortalaması yol gösterici olabilir:

2010 yılı aylarında fiyatlar bu ortalamaya temas ettikten sonra hızlıca yukarı yön almıştı.

Tekrar bu şekilde temas beklenebilir mi ? Bu beklenti, fiyatlarda çok hızlı düşüş anlamına gelir ki, mevcut göstergeler buna izin vermemektedir.

2010 yılında 120 aylık ortalama 1.4125  – 1.4175 arasında idi. Son durumda ise 1.8320 1.8325 arasındadır ve hafifçe yükselişini devam ettirmektedir.

Uzun vadeli düşünecekler için bu ortalamanın 1.8320 altına gelmesi alımları çok hızlı arttırabilir. Bir başka deyişle çok kuvvetli alıcı kitlesinin ortaya çıktığını düşünebileceğiz.  Bunun olması durumunda, siyası ve ekonomik karşılığı da bugüne dek yaşananların ötesinde olacaktır. Göstergelerin ve fiyatların dilini bu şekilde çözmek, anlamlı hale getirmekte fayda vardır.

Piyasadan gelen yığınla haber arasında analiz yapmak zor iştir, kolaylaştırıcı yöntem olarak bu tür gelişmeleri incelemekte fayda vardır. Ortalamalar veya sayılar üzerinden okuma yapmak verimliliği de arttırmaktadır.

Dolar kuru ne olur dışında diğer konular için: www.cemsengezer.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin