Dolar Endeksi Analizi / IşıkFX – (13.04.2015)

Dolar Endeksi Zirveye Koşuyor

17-18 Mart’ta tamamlanan FOMC toplantısının geçtğimiz hafta yayınlanan tutanakları sonrası Dolar endeksinde zirve seviyesine doğru yükseliş devam ediyor. Açıklanan tutanaklarda Haziran ayında faiz artırımına gidebileceği yönünde oluşan ortak görüş, Dolar’da pozitif etkinin devam etmesini sağlıyor. Ancak bu hafta çok kritik veriler bulunmakta ve özellikle yarın açıklanacak perakende satışlar ve haftanın son işlem gününde gelecek ABD TÜFE rakamları endeks üzerinde etkili olacaktır.

Perakende Satışlar 3 dönemdir geriliyor

Bu hafta ABD ekonomisi açısından kritik. Öncelikle ekonomik canlılık açısından önemli olan ve ABD ekonomisinin 3’te 2 sini oluşturan veri sonrası Dolar endeksinde sert hareketler görülebilir. Fakat verinin son 3 dönemdir beklentinin altında kaldığını da görmekteyiz. Yoğun kış şartlarının etkisi ise satışlar üzerinde olumsuz bir etkendi. Bu dönem beklenti yüzde 1.0 artış yönünde. Bir önceki dönemde yüzde 0.6 gerileyen verinin beklentilerin üzerinde gelmesi endeskte yükselişlere neden olabilir. Olumsuz mevsim şartlarının etkisi yavaş yavaş azalıyor ve tüketim konusunda ABD yatırımcılarının pozitif katkısı, satışları ve tüketimi artırabilir ve büyüme açısından önemli olan bu verinin etkisi yarın itibariyle takip edilecektir.

ABD TÜFE bekleniyor

Faiz artırımı sürecine girmeye çalışan ABD ekonomisi açısından enflasyon görünümü büyük önem taşıyor. Yüzde 2’lik enflasyon hedefine yaklaşmaya çalışan ABD ekonomisi, bu hedefe ne kadar yaklaşırsa faiz artırımı beklentileri o kadar artabilir ve endekste ciddi anlamda yükselişler görülebilir. Ayrıca petrol fiyatları, geçtiğimiz günlerde yaşanan arz ve stok fazlası etkisiyle hala baskı altında ancak yakın dönemde jeopolitik risklerin etkisi ile yükselişler de etkili olmuştu. Petrol fiyatlarındaki baskının sürdüğünü de düşünürsek enerji fiyatlarından arındırılmış enflasyon görünümü, FED’in faiz artırımı sürecinde takip edilmesi gereken önemli veriler arasında.
Teknik olarak , 98.45 seviyesinde oluşan direncin kırılması ile 99.73 seviyesine kadar yükselişini sürdüren endeks, bu seviyeden dönüş gerçekleştiriyor. Ayrıca 99.70’li seviyelerin 11 Mart’ta da dönüş yapmış olduğu seviye olduğunu görmekteyiz. Gelebilecek olumlu verilerin etkisi ile endekste 100.20 seviyesi tekrar karşımıza çıkabilir. Geri çekilmelerde ise 98.90 ve 98.45 seviyeleri kritik olacaktır.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir