Dolar dolarken…

Nuri Sevgen – 09.12.2016

Dün yazdığım analizde özellikle 3,40 seviyesinin üzerinde teyakkuzda olunması gerektiğini ve 3,42 üzerinde de aşağı düşüş görüntüsü oluşturan grafiğin terse dönerek 3,50 seviyesine doğru atak yapabileceği olasılığına vurgu yapmıştım.

Bu durum dün gerçekleşti ve 3,42 geçilince 3,50 seviyesine yakın yere doğru atak geldi. Bu atakta EKK toplantı kadar Avrupa Merkez Bankası (ECB) kararları da etkili oldu. Bu nedenle dünkü hareketteki Dolar endeksinin etkisini azımsamamak gerekir.

Dolar Endeksi (DXY) 6 para biriminin Amerikan Doları ile etkisini ölçer. Bu paralar içinde en etkili olanı %58’e yakın oranla Euro’dur. Daha doğru tanımlama ile Euro/Dolar paritesidir. Bu parite ECB’den gelen açıklamalar öncesi 1,08’e yakın yerdeydi. Bu açıklama sonrası 1,0590 civarına değin geriledi. Yani %2’ye yakın Dolar, Euro’ya karşı değerlendi.

Dolar Endeksi ise; açıklama öncesinde 99,8 civarındaydı. Açıklamalar ile 101,3’e yükseldi. Yani Dolar endeksi %1,5 civarında değerlendi.

Dolar/TL’nin seyri ise; ECB öncesinde 3,39 civarında iken, açıklamalar ile 3,49’a yükseldi. TL’deki aynı dakikalardaki değer kaybı %3. Yani TL Dolar endeksinin iki katı kadar değer kaybetmiş.

Gelin bir de TL ile aynı kefede değerlendirilen ülke paralarına baktığımızda; Macar Forinti ve Güney Afrika Randı %2 değer kaybetmiş. Hatta Euro bile ki Dolardan sonra küresel en yüksek rezerv paradır, yukarıda da bahsettiğim gibi Dolara karşı %2 değer kaybetti.

Görüldüğü gibi TL’deki değer kaybı, bizim ile aynı sınıfta değerlendirilen paralar içerisinde en çok değer kaybeden ülke paralarından %1 daha fazla değer kaybetmiş. Bu durumun sebebi EKK toplantısından TL’nin daha hızlı değerlenmesine yardımcı olacak kuvvetli söylem beklentilerinin karşılıksız kalması gibi duruyor.

Yukarıda detaylı temel değerlendirme sonrasına şimdi de gelelim grafiksel değerlendirmeye. Çünkü yukarıyı okumadan “bırak hocam bu işleri, sadede gel, Dolar ne olacak? Alalım mı satalım mı?” diye soran okuyucuları da tatmin etmek gerek.

Aşağıda Dolar/TL’nin dün paylaştığım günlük datalardan oluşan grafiğinin güncel hali var. Grafikte düşüşte kritik destek olan 3,48 ilk direnç olarak kendini gösteriyor (yatay gri noktalı fibonachi çizgileri) Bu seviyenin geçilmesi Dolar/TL’nin 3,50 seviyesinin üzerine hareketini zorlayabilir.

Bu grafiği görünce kestirmeden aklıma şu olasılıklar geliyor:

Bunlardan ilki; Dolar TL okla işaretlediğim trend bölgesine doğru bir hamle yapar ama bu trende doğru bir atak yani bir pull back hareketi yapar. Bu trend seviyesi olarak görülen okla işaretlediğim bölgesi, aynı zamanda daha önce görülen zirve olan 3,60 zirvesi. Hareket bu dirence doğru ivmelenir ama hacim etkili olmaz ve ikinci bir tepe yaparak asıl ve kalıcı bir düşüş trendine girer. Bu kötü başlayan olumlu biten senaryo

İkinci olasılık ise; 3,60’a gidecek kadar yukarı gidemez. 3,48 – 3,50 bandı direnç olarak baskın olur ve aşağıda yeniden 5 ve 10 günlük üssel hareketli ortamaların altına (3,44 altına) sarkar ve yeniden 3,40’ın altını zorlar. Böylece ortalamalar yönünü aşağı çevirir. Bu da çok olumlu senaryom

Aklıma gelen ve aklımdan kovduğum 3. senaryo ise; en kötü senaryo ki, bunu dillendirmek dahi istemiyorum. Zira ilk senaryo gibi başlayıp 3,60’ın geçilerek yeni zirvelere doğru yönelmesi olasılığını düşünmek istemiyorum.

Bu senaryolardan hangisi olabilir konusunu şimdiden bilmemiz mümkün değil. Ancak senaryoların olması için bazı sinyalleri takip edebilirsiniz.

Öncelikle 3,60’a doğru hareketin olabilmesinin ilk kuralı 3,48 seviyesinin (fibonachi düzeltme seviyesi – yatay gri noktalı çizgiler) üzerinde kalınması. Bu durumda teyakkuzda olunmalıdır.

Diğer bir önemli sinyal, 3,50’nin üzerine çıkılması teyakkuzun fiiliyete dökülmesi yani 3,60’a doğru harekeitn başladığı sinyalini üretecektir. Bu sinyale katılacaklara da önemli bir ek bilgi vermeden edemeyeceğim: 3,48’in altında 3,60 hedefi olasılığı tekrar bozulur. Bunu ekliyorum ki “yukarı dedin aşağı geldi zarar ettirdin..!” şeklindeki kolaya kaçan serzenişi engelleyebileyim…

Bunlar olmadan havanın yeniden olumluya dönmesi için ise; izlenecek sinyal yeniden 3,40’ın altına inilmesidir. Yani Dolar/TL 3,48’i geçemez ve yeniden 3,40’ın altına sarkarsa 3,60 olasılığını değil aşağıda yeniden 3,35 ve 3,30 olasılığını satın almak gerekir.

Detaylıca anlattım olasılıkları. Bu duruma rağmen “oraya giderse buraya gider burayı kırarsa şuraya düşer analizini ben de yaparım” demekte serbestsiniz. Bu volatilitenin tavan yaptığı ortamda net yön verebilmek malesef pek de kolay değil. Zira çok ama çok belirsizlikler var. Bu belirsizlikler sadece içeriden kaynaklı da değil. %2 dışarıdansa %1 içeriden olduğunu yukarıda uzun uzun yazdım. Hatırlatmak isterim…

Dr. N. Nuri SEVGEN
Yatırım Finansman Menkul Değerler A.Ş.
Yatırım Danışmanlığı Müdürü

Finkafe'de Paylaş