Dolar, Borsa, Altın ve Bitcoin’de Son Durumlar

Yaşar Erdinç – 22.12.2017

Uzun süredir, bu bitcoin yazıları nedeniyle borsa, dolar ve altını biraz ihmal etmiştik ve okuyucularımız da, bitcoin yazılarından bıkmış olacaklar ki; “hocam borsa, dolar, altın istiyoruz” dediler. Bugünkü yazımda temel analize biraz az değinip, teknik analiz vereceğim. Fakat şunu belirteyim; Avrupa ve ABD noel tatiline giriyor. Bu nedenle gelecek hafta piyasaların bir miktar sıkışık olmasını bekliyorum. Asıl hareketleri Ocak ayının ilk haftasında göreceğiz. Ayrıca 2018’e girerken, genel olarak küresel piyasalara ilişkin risk iştahının yüksek olacağını söyleyebiliriz. Yani lay lay lom havasında bir 2018 girişi görebiliriz.

  • Teknik olarak 3.80 seviyesinde kısa vadeli desteği var. MB kararı sonrasında 3.89’un üzerini görmüştü ama, ABD’deki vergi reformu -nun geçmesiyle zayıflayan DXY endeksinin etkisiyle de geri çekilme gördük.
  • 3.80 civarındaki destek tutar mı? sorusunun bendeki cevabı şöyle: 3.80’nin altı muhtemelen görülecektir. Fakat, bu seviye bir destek olduğu için, “destek kırıldı” diye satış yapanlar olacaktır. Bu tür bir durumda, çok yüksek bir olasılıkla ayı tuzağı oluşmasını bekliyorum. Belki bir kaç gün 3.80 altında kalabilir ama sonrasında yeni bir yukarı yönlü trend oluşturma olasılığı yüksek. Çünkü yerlilerin döviz mevduatları yeniden artmaya başladı ve 3.80 altında yerlilerden talep geleceğini düşünüyorum. Dolayısıyla orta vadeli düşünenler için, 3.750-3.80 aralığının önemli bir orta vadeli destek seviyesi olacağını söyleyebiliriz.
  • Kısa vadede (1 hafta) 3.84-3.85 seviyesinde direnç oluştu. Bu yüzden yukarı yönlü hareketlerde şimdilik bu seviyeyi geçmesi zor. Fakat şöyle bir şey olursa durum farklıdır; Dolar, 3.81-3.82 civarında dolaşırken birden aynı gün 3.85 üzerinde bir kapanış yaparsa, bu durum en azından kısa vadeli al sinyali olur ve 3.89’a kadar bu hareket devam eder.
Devamı için TIKLAYINIZ!
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin