Dolar Akşam Yorumları / IşıkFX – (30.04.2019)

Yurt içi tarafta sabah saatlerinde açıklanan Mart ayı Dış Ticaret Dengesi 2 Milyar 140 Milyon Dolar verirken, ilk üç aylık gerçekleşme de 6 Milyar 771 Milyon Dolar oldu. Son zamanlardaki tartışmalar sonrası gözlerin çevrildiği senenin ikinci enflasyon raporunda ise 2019 ve 2020 yılı enflasyon tahminlerinin sabit bırakıldığı görülürken, TCMB rezervleri, swap ve TCMB’nin politika duruşuna yönelik Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’ya yöneltilen sorularda Çetinkaya tarafından verilen cevaplar kısmen oynaklıklara neden oldu. Öğleden sonra da; 25 Nisan’da gerçekleşen Para Politikası Kurulu toplantısının özetinin takip edildiği günün devamında, yurt içi taraf için yine; jeopolitik ve siyasi risk unsurlarını da takip etmeye devam edeceğiz. Yurt dışı tarafta ise; tekrardan ABD ve Çin heyetleri arasında başlayan yüz yüzde ticaret müzakerelerinin yanı sıra, Arjantin özelinden başlayıp aralarında Türkiye’nin de bulunduğu bazı gelişen ülkelerin para birimleri üzerinde baskıya neden olan karmaşanın da dün itibariyle kısmen stabilite kazanmış olması kurdaki yukarı yönlü hareketleri sınırlayan gelişmeler olarak karşımıza çıkmakta. Ancak, günün devamında bu konuları; İran yaptırımları ve Brexit gibi diğer risk unsurlarına dair gelişmeler ile birlikte takip etmeye devam edeceğiz.

Teknik olarak yukarı yönlü atakların devamında 5.9840, 6.0140, 6.0425 ve 6.0690 dirençleri, geri çekilmelerde ise 5.9280, 5.8815, 5.8440 ve 5.8290 destekleri izlenebilir. TL lehine hareketlerin devam edebilmesi içinse 5.80 seviyesinin kırılması gerekli aksi takdirde kur yukarı yönlü isteğini korumaya devam edebilir.

DOLAR YÜKSELECEK Mİ? / DÜŞECEK Mİ? UZMANINA SOR, ANALİZİ E-MAILINE GELSİN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin