Dolar Akşam Yorumları / IşıkFX – (26.07.2019)

Yurt içi tarafta dün düzenlenen TCMB/PPK toplantısı sonrası kur fiyatlarındaki geri çekilme bugünde devam etti.

TCMB’nin, faiz oranında 425 baz puanlık indirimle birlikte yüzde 19.75’lere indirmesi kritikti. Piyasa beklentisinin 500 baz puan civarında olması ve dün sabah saatlerinde swap piyasasının da bu beklenti içinde olması bu durum karşısında TL açısından pozitif fiyatlamalara neden oldu. Kurum, toplantı sonrası açıklamalarıyla dikkatleri üzerine çekti. Enflasyona dair son toplantıdaki beklentilerini aşağı yönlü revize etmelerine rağmen yayınlanan metinde temkinli adımların atılacağı işaret edildi. Gün içinde açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, enflasyonda yüzde 15.7’yi yakaladık, son dönemde atılan adımların yılın ikinci yarısında tek haneli seviyeleri göreceğine işaret eden söylemleri kritikti. Ayrıca Erdoğan, atılan bu faiz indirim atılımıyla birlikte üretim maliyetlerini aşağı çekeceklerini ve büyümeye doğru yeniden bir yaklaşım sağlanacağının altını çizdi. Bu bağlamda kur fiyatlarında aşağı yönlü ataklar meydana geldi. ABD tarafında ise takip ettiğimiz veriler beklentilerden olumlu geldi. Dikkatler ise 31 Temmuz akşamı FED toplantısında alınacak kararlarda olmaya devam ediyor. Günün devamında majör merkez bankası yetkililerinden gelebilecek açıklamaların yanı sıra küresel risk unsurlarına dair gelebilecek haber akışları kur fiyatları açısından önem teşkil etmektedir.

Teknik olarak ise, 5.6200 desteğinin hemen üzerinde seyir eden kur fiyatları için alış işlemlerin ağırlık kazanması halinde 5.6500, 5.6800, 5.7050 ve 5.7275 destekleri takip edilebilir. Ancak yukarı yönlü işlemlerin hız kazanması için 5.7275 güçlü direncin üzerinde en az 2 günlük kapanışlar görülmesi gerektiğini düşünmekteyiz. Bu seviyenin üzerinde kalıcı olması halinde tekrar 5.7275-5.8000 bandı gündeme gelebilir. Aksi yönde aşağı yönlü işlemler için 5.6200, 5.5750, 5.5200 ve 5.4775 destek seviyeleri kritik olacaktır.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN