Dolar Akşam Yorumları / IşıkFX – (25.05.2018)

Dolar/TL Paritesi Akşam Yorumu

Son zamanlarda kur tarafında görülen keskin yükselişler ve TCMB’nin yapmış olduğu faiz artırımına yönelik açıklamalar gündemi meşgul ediyor. IMF Başkanı Lagarde: Yatırımcıların TCMB’nin bağımsızlığını sorguladıkları için TL tarafına satışa geçtiklerine vurgu yaparken, Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch’ten ise: TL’deki değer kaybının devam etmesi halinde kredi notunun düşürülebileceği uyarısı geldi. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek: Bozulan yatırımcı algısının düzeltilmesi ve kurların normale dönmesi için hükümet yetkilileri ve TCMB’nin koordineli bir şekilde çalıştığını söylerken, 10 güne kadar piyasaların normale döneceğini belirtti. Açıklamaların yanı sıra TCMB’den yeni bir hamle daha geldi. Banka, ihracat için kullanılan reeskont kredilerin geri ödemesinde (zamanında ödenmek koşuluyla) Dolar kurunun 4.20 TL olarak uygulanabileceğini deklare etti. Son zamanlarda yurt içi haber akışlarına oldukça duyarlı olan kur, her bir açıklama sonrası tepki vererek dalgalandı. Günün kalanında yine gelebilecek ekstra açıklamalar ve tahvil piyasası fiyatlamaları ile oynaklık devam edebilir. ABD tarafında ise ekonomik veriler, ABD tahvil getirilerinin durumu ve FED/FOMC yetkililerinin açıklamaları takip ediliyor.

Teknik olarak bakacak olursak; kur tarafında 4.7500 seviyesinin üzerine kalıcı olarak çıkılması yeni rekorlar görmemize neden olabilir. Şuan için 4.70 seviyesinin hemen üzerindeki kur için bugün görülebilecek geri çekilmelerde ise 4.6860 ve 4.6600 destek noktaları ilk etapta izlenebilir. Bu tarafta da 4.6600 altı kalıcılıkta TL lehine işlemler ağırlık kazanabilir.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin