Dolar Akşam Yorumları / IşıkFX – (25.04.2019)

Bugün, kurda sabah saatlerinde Arjantin Peso’sundan kaynaklı bulaşıcılık etkisiyle 5.90 seviyesinin üzeri test edildi. Jeopolitik ve siyasi risklerin durumunun da takip edildiği yurt içi tarafta kritik diğer konu olan TCMB/Para Politikası Kurulu toplantısında ise beklenildiği gibi faiz oranlarının herhangi birisinde değişiklik yapılmadı. Karar metninde ise; uzun süredir kullanılan “İhtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir” şeklindeki bölümün çıkartılması TL varlıklarını baskılayarak kurda 5.96 seviyelerinin üzerinin test edilmesine neden oldu. Öte taraftan; jeopolitik ve siyasi risklere dair belirsizlikler de devam ederken, yurt dışı tarafta da; Brexit ve Ticaret Savaşları konularının yanı sıra, Arjantin başta olmak üzere gelişen ülkelerin durumu ve İran Nükleer Anlaşması gibi diğer belirsizlik unsurları da kurda takip edilmekte. ABD’de açıklanan ekonomik verilerde ise karmaşık bir görünüm dikkat çekerken, Dolar Endeksi ve tahvil faizleri üzerinden kur üzerinde de bir miktar oynaklık görüldü. Günün kalanında yurt içi ve yurt dışı tarafta yine; sistematik risk unsurlarını takip etmeye devam edeceğiz. Keza, Türkiye ekonomisi ve TCMB politikalarının yanı sıra majör merkez bankalarının politika adımlarına yönelik uluslararası kurumlardan gelebilecek açıklamalar da kurda etkili olabilir.

Teknik olarak şuanda 5.9740 direncini önemli görmekteyiz. Bu seviyenin geçilmesi halinde 5.9660, 6.0140 ve 6.0425 dirençleri izlenebilir. 5.9740’ın geçilememesi halinde yaşanacak düzeltme hareketlerinde ise 5.9290, 5.9000, 5.8815 ve 5.8440 destekleri ilk etapta önemli olabilir. TL lehine hareketler görebilmemiz içinse 5.80’in altında kalıcılıklar görmemiz gerekebilir.

DOLAR YÜKSELECEK Mİ? / DÜŞECEK Mİ? UZMANINA SOR, ANALİZİ E-MAILINE GELSİN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin