Dolar Akşam Yorumları / IşıkFX – (18.03.2019)

Cuma günü yaşanan yukarı yönlü volatil hareketler sonrası yeni haftaya düzeltme hareketleri İle başlayan kurda yurt içi ve yurt dışı gelişmeler yine takip ediliyor. Sabah saatlerinde yurtiçinde açıklanan ekonomik verilerden; Kapasite Kullanım Oranı önceki döneme göre yüzde 0.3’lük artış gösterirken, İmalat Güveni de 102.1 ile son 8 ayın zirvesindeydi. Ayrıca, sabah saatlerinde oynaklığın (aşağı-yukarı) devam etmesi ile TCMB’den de açıklamalar takip edilirken: Swap piyasasında vadesi gelmemiş toplam swap satış sınırının yüzde 10’dan yüzde 20’ye çıkartıldığı belirtildi. Başkan Murat Çetinkaya da yaptığı açıklamalarda: Temel politikalarının rezervleri güçlü tutmak olduğunu söylerken, rezerv gelişmelerinin orta vadeli trendlerle takip edilmesinin daha sağlıklı analizlere imkan vereceğini vurguladı. Diğer yandan yurt içi tarafta yine; jeopolitik ve siyasi gelişmeler izlenirken, yurt dışı taraftan da; Brexit ve Ticaret Savaşları gibi risklerin durumunu öncelikli olarak takip etmekteyiz. Bu bağlamda günün devamında her iki taraftan gelebilecek haber akışları yine kritik olmaya devam edecek.

Kur şuanda 5.60 desteği üzerinde fiyatlama yaşıyor. Bu seviye üzerinde kalıcılık kurda tekrardan yukarı yönlü atakların yaşanmasına sebep olabilir. Bu durumda ise 5.65, 5.6840 ve 5.70 dirençleri kritik olabilir. Zira tekrardan 5.70’in geçilmesi, TL aleyhine hareketleri tetikleyebilir. 5.60 altında ise 5.55 desteği kritik. TL lehine hareketler görebilmemiz için 5.55 altında kalıcılık görmemiz gerekebilir.

DOLAR YÜKSELECEK Mİ? / DÜŞECEK Mİ? UZMANINA SOR, ANALİZİ E-MAILINE GELSİN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin