Dolar Akşam Yorumları / IşıkFX – (17.07.2019)

ABD Dışişleri Bakanlığı S-400 konusunda, Türkiye’nin durumunu CAATSA kapsamındaki bütün seçenekleri değerlendiriyoruz ifadelerinde bulunsa da ABD Başkanı Donald Trump’ın, ‘’S-400 almasına rağmen Türkiye ile ilişkilerimiz iyi’’ şeklindeki açıklamaları bu tedirginliği bir miktar zayıflattı. Ancak her ne kadar ABD Başkanı Donald Trump tarafından ılımlı açıklamalar gelse de senato tarafından çıkabilecek bir yaptırım kararı TL varlıkları üzerinde ciddi oynaklıklara neden olabilir. Keza ABD Savunma Bakanı adayı Mark Esper, S-400 konusunda Türkiye’nin bir NATO müttefiki olduğunu ve bu konuyla ilgili yanlış tercihleri hayal kırıklığı yarattığını deklare etmesi ilerleyen günlerde gündemin odak noktası olarak kalmaya devam edeceği sinyalini veriyor. Diğer taraftan Rusya Başbakan Yardımcısı Yuriy Borisov, Türkiyeye F35 savaş uçaklarının alternatifi olarak SU57 savaş uçakları teslim edilmesini içeren bir anlaşmasının olası olduğu haber akışları da kritikti. Öte yandan, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın, Başkan değişiklliği sonrası Temmuz ayı politika toplantısında nasıl bir yol izleyeceği de merak uyandırmaya devam ediyor. Veri akışında ise ABD tarafında açıklanan İnşaat İzinleri ve Konut Başlangıçları negatif bir görünüme girmesine karşın Yurtiçinde açıklanan Konut Satışları Haziran ayında geçen yılın aynı ayına göre %48.6 oranında azalırken, Perakende Satışlar datası aylık bazda yüzde 0.3 gerçekleşti ve TL fiyatlamalarında kısmi oynaklıklar görüldü.

Teknik olarak kur tarafına bakıldığında ise aşağı yönlü işlemlerin hız kazanması için 5.6700, 5.6450, 5.6200, 5.6050 destek seviyeleri kritik olabilir. Aksi yönde yukarı yönlü işlemler için ise; 5.7000, 5.7275, 5.7500, 5.7850 seviyeleri takip edilebilir.

DOLAR YÜKSELECEK Mİ? / DÜŞECEK Mİ? UZMANINA SOR, ANALİZİ E-MAILINE GELSİN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin