Dolar Akşam Yorumları / IşıkFX – (16.10.2018)

Dolar/TL Paritesi Akşam Yorumu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Ağustos ayı sanayi üretimi yıllık bazda yüzde 1.1 düşüş kaydederken yüzde 2.4 olan daralma beklentilerin üzerinde görüldü. Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi de yüzde 1.7 olarak açıklandı. Beklenti yüzde 1 düzeyindeydi. Bunun dışında uluslararası yatırım kuruluşlarından Commerzbank, TCMB’nin Ekim toplantısında 300 baz puan altında faiz artırması durumunda TL’deki zayıflığın sürebileceğini belirtti. Bir diğer kuruluş Barclays Capital ise TCMB’nin 25 Ekim’de yapacağı Para Politikası Kurulu toplantısından bir faiz değişikliği çıkmasını beklemediklerini ve TCMB’nin ulusal fiyat indirim kampanyasının etkilerini ortaya koyacak enflasyon rakamlarını görmeyi bekleyeceğini kaydetti. Öte yandan İngiliz Financial Times gazetesi, Ankara-Washington hattında oluşan olumlu hava sonrası Türkiye’nin, Rusya’dan silah alma kararını gözden geçirileceğini, bunda ısrarcı olması halinde ise Trump yönetiminin Türkiye’ye yeni bir dizi ekonomik yaptırımdan kaçınması gerektiğini yazdı. Diğer taraftan ABD’de bütçe, 30 Eylül’de sona eren 2018 mali yılında son 6 yılın en büyük açığını verdi. 2018 mali yılında bütçe açığı, Kongre Bütçe Ofisi’nin beklentisinin 25 milyar dolar civarında altında 779 Milyar Dolar olarak gerçekleşti. ABD Başkanı Donald Trump, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın kaybolmasının arkasında “kontrol dışı unsurlar” olabileceğini söylerken Trump bu unsurları “katiller” olarak nitelendirdi. Konuyla ilgili olarak ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Suudi Arabistan’a gitti.

Kurdaki fiyatlamalarda 5.80 altındaki kalıcılık TL üzerindeki pozitif havanın devam etmesi sağlayabilir. Bu durumda 5.7675-5.7550-5.7335 destekleri test edilebilir. Geri çekilmelerin hız kazanması 5.6775 seviyesine kadar sürebilir. Olası toparlanma hareketinde ise baz alınabilecek direnç noktaları 5.7930-7.8290-5.8440-5.8815 şeklinde olabilir.

DOLAR/TL’DE SON DURUM NE? YÜKSELECEK Mİ? / DÜŞECEK Mİ? HEMEN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin