Dolar Akşam Yorumları / IşıkFX – (16.07.2019)

ABD ve Türkiye’yi krizin eşiğine getiren S-400 hava savunma sistemlerinin Ankara’ya sevkiyatı sürerken, ABD’den üst düzey bir heyetin bu hafta Türkiye’ye gelmesi bekleniyor. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ise, Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemlerinin alımıyla ilgili ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası’nı (CAATSA) kastederek kanunların Türkiye’ye yaptırım uygulamayı gerektirdiğini vurguladı. Bununla birlikte Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise, AB tarafından alınan yaptırım kararını ciddiye almadıklarını, bundan sonraki süreçte yaptırım kararlarında ısrarcı olunması halinde faaliyetleri arttıracaklarını belirti ve S400 konusunda ise, o zaten bitmiş bir anlaşmadır ifadelerini kullandı. Bu konuyla ilgili gerek AB gerek ABD tarafından alınabilecek ekstra yaptırım kararı ve bu yaptırım kararlarının hedefi TL varlıkları açısından sert oynaklıklara neden olabilir. Veri akışında ise, sabah saatlerinde açıklanan işsizlik oranı nisan ayında yüzde 13 seviyesinde gerçekleşti. Anlık tepki satışları meydana gelse de sistematik riskler bu hareketi sınırlandırdı. Bununla birlikte haziran ayında 12,1 milyar TL açık verdiği açıklandı. Dolar varlıklarının ABD tarafında açıklanan veriler ışığında nefes almasıyla birlikte paritede satışlar baskılandı. Kur fiyatlamaları açısından dikkatlerimiz öncelikli olarak yine; S400 ve Doğu Akdeniz gerilimlerine dair gelebilecek haber akışlarında olacak. Diğer yandan küresel risk unsurlarına dair gelişmelerin de izleneceği günde ayrıca, FED başta olmak üzere majör merkez bankalarının ileriye dönük politika hamlelerine ilişkin öngörüler de kurda oynaklıklar oluşturabilir.

Teknik olarak; 5.70 desteği kur açısından önem teşkil ederken buranın kırılması halinde 5.6700, 5.6350, 5.6000 seviyeleri gündeme gelebilir. Olası yukarı yönlü işlemler için ise 5.7275 direncinin geçilmesi durumunda 5.7500, 5.7850, 5.8325, 5.8750 dirençleri tekrar gündeme gelebilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN