Dolar Akşam Yorumları /IşıkFX – (16.04.2018)

Dolar/TL Paritesi Akşam Yorumu

Hafta sonunda Suriye’ye yönelik olarak yapılan askeri operasyon ABD’nin gündeminde olduğu kadar Türkiye’de de dikkatle takip edilmekte. Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un: Operasyonu yaparak Türkiye ile Rusya’nın arasını bozduklarına dair açıklamalarına Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan tepki geldi. Çavuşoğlu yaptığı açıklamada: “Rusya ile ilişkilerimiz kimsenin ömür biçeceği kadar zayıf değil ve Türkiye için, hiçbir ülke bir diğerinin alternatifi değildir” dedi. Diğer yandan son zamanlarda değer kaybeden TL için uyarılarda bulunan uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s ’ten gelen açıklamada: “Eğer otoriteler, Lira’da zayıflıkla başa çıkmak için tedbir almaya hazır oldukları ifadelerini yerine getirmezler ise Lira, yeniden baskı yaşamaya müsait olur” denildi. Bugün yurt içi tarafta takip edilen ekonomik verilerden; Ocak ayı Çeyreklik İşsizlik Ortalaması yüzde 10.8 olarak gerçekleşirken, önceki döneme göre yüzde 0.4’lüka artış söz konusuydu. Şubat ayı Sanayi Üretimi, yüzde 9.9 oranında artış göstermesine rağmen geçtiğimi dönemki yüzde 12’lik büyümenin altında kalırken, Mart ayı Merkezi Yönetim Bütçe Dengesi’nde de 20 Milyar 200 Milyon TL’lik açık verilerek son 3 ayın en kötü gerçekleşmesi görüldü. ABD ekonomik verilerinde ise; Mart ayı Perakende Satışları’nda yüzde 0.6 ile tahminlerin üzerinde gerçekleşme olurken, otomotiv türevlerinin dahil edilmediği Çekirdek Perakende Satışlar’ın öngörü seviyesinde geldiği görüldü. Günün kalanında ABD’den gelecek diğer ekonomik veriler ve FED yetkililerinin açıklamalarının yanı sıra, başta Suriye eksenindeki jeopolitik gelişmeler olmak üzere her iki bölgeden gelecek başkaca haber akışları da izlenecek.

Teknik olarak ise ilk etapta yukarı tarafta 4.1150 direncini, aşağı tarafta ise 4.0750 desteğini takip etmekteyiz. Bu seviyelerden herhangi birisinin kırılması halinde o yöne doğru kısa süreli ralliler görülme ihtimalini güçlü görmekteyiz.

DOLAR/TL’DE SON DURUM NE? YÜKSELECEK Mİ? / DÜŞECEK Mİ? HEMEN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin