Dolar Akşam Yorumları / IşıkFX – (15.04.2019)

Yurt içi tarafta bu sabah saatlerinde açıklanan Ocak ayı Çeyreklik İşsizlik Ortalaması yüzde 14.7 ile 2009 Mart ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaşırken, verinin alt kırılımlarında da bozulmaların devam ettiği görüldü. Diğer taraftan kur açısından; yurt içi jeopolitik ve siyasi risklere dair gelişmeler de takip edilirken, İstanbul yerel seçimlerine yönelik gelişmeler ile kurda 5.81 seviyesinin üzeri bir kez daha test edildi. Brexit ve Ticaret Savaşları ile birlikte majör merkez bankalarının politika hamlelerine yönelik öngörülerin fiyatlandığı yurt dışı tarafta ise; ABD’den New York Empire State İmalat Endeksi verisini de takip ettik. Günün kalanında kur açısından yine, öncelikli olarak; yurt içi taraftaki siyasi ve jeopolitik gelişmeleri takip edeceğiz. Yurt dışı kaynaklı olarak ise; Brexit ve Ticaret savaşları eksenindeki gelişmeler önemli olmaya devam edecek ve gelecek haber akışları ile Dolar Endeksi’nde oluşacak fiyatlamalar kur tarafında da oynaklığa neden olabilir.

Teknik olarak baktığımızda daha öncede belirttiğimiz gibi 5.7550’nin kırılamaması ile birlikte tekrardan 5.80 direncinin test edildiğini görmekteyiz. Şayet 5.80 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlar ise ana direnç olarak takip ettiğimiz 5.87 noktası hedef haline gelebilir. Geri çekilmelerde ise 5.7550 desteğini takip etmeye devam edeceğiz. Ancak 5.7550 seviyesi üzerinde kaldığı sürece yukarı yönlü isteğini koruyacaktır. Buranın aşağı yönlü kırılması halinde ise 5.7340, 5.7100, 6.6915 ve 5.6725 destekleri ilk etapta önemli olabilir. TL lehine hareketlerin artış göstermesi içinse 5.65 -5.63 bandının kırılması gerekli.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN