Dolar Akşam Yorumları / IşıkFX – (15.03.2019)

Yurt içi tarafta, bu sabah saatlerinde açıklanan datalardan; Aralık ayı çeyreklik İşsizlik Ortalaması yüzde 13.5 ile Şubat 2010’dan bu yana en kötü gerçekleşmeye işaret ederken, Şubat ayı Merkezi Yönetim Bütçe Dengesi ise 16.8 Milyar TL açık verdi. Diğer taraftan; siyasi ve jeopolitik risklerin durumu da iç tarafta takip edilirken, ABD ve Türkiye arasındaki S400-Patriot gerilimine ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün akşam yapmış olduğu açıklamaların yankıları da önem arz etmekte. Keza, Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye’ye yönelik almış olduğu karar sonrası Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile AB Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Mogherini arasındaki görüşme de kritikti. Yurt dışı tarafta ise; Brexit ve Ticaret Savaşları gibi küresel risk unsurlarına dair gelişmeleri yine takip etmekteyiz. Ekonomik veri olarak ise bugün ABD’de açıklanan; New York Empire State İmalat Endeksi beklentilerden iyi gerçekleşmesi göstermesine karşın, Sanayi Üretimi beklentilerin altında kalarak önümüzdeki hafta yapılacak olan FED/FOMC toplantıları öncesi soru işaretlerine neden oldu. Fiyatlamalar açısından ise yine; yurt içi tarafta siyasi ve jeopolitik risklerin durumu, yurt dışı tarafta da Brexit ve Ticaret Savaşları konuları yine daha önemli olabilir.

Teknik olarak şuanda kritik olarak gördüğümüz 5.4685 direnci üzerinde fiyatlandığını görmekteyiz. Zira bu seviye üzerinde kalıcılık sağlar ise alış yönlü işlemler artabilir. Bu durumda ise 5.4950, 5.5075, 5.5130 ve 5.54 dirençlerini izleyebiliriz. Özellikle ana direnç olarak takip ettiğimiz 5.54’ün kırılması alış yönlü işlemleri tetikleyebilir. Aşağı tarafta ise 5.43 – 5.40 bandını takip ediyoruz. Bu bandın kırılması 5.30 seviyesini hedef haline getirebilir.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin