Dolar Akşam Yorumları / IşıkFX – (14.03.2019)

Yeni güne; Çin’den oldukça kötü gelen Sanayi Üretimi ve İşsizlik oranı datalarının küresel risk iştahında neden olduğu daralmanın etkisiyle yukarı yönlü başlayan kur için, yurt içi tarafta da Ocak ayı Sanayi Üretimi dataları takip edildi. Aylık bazda Sanayi Üretiminde yüzde 1’lik artış görülürken, senelik datadaki daralma ise yüzde 7.3 seviyesindeydi. Yurt içi tarafta ayrıca; dün akşamki Avrupa Parlamentosu kararı ile birlikte siyasi ve jeopolitik risklerin durumu da takip edilirken, gün içerisinde TCMB tarafından da beklenti anketleri yayımlandı. Yurt dışı tarafta ise bugün yine; Brexit ve Ticaret Savaşları gibi küresel risklerin durumunu öncelikli olarak takip etmekteyiz. Ekonomik veri olarak ise; ABD’den gelen veriler yine karmaşık görünüm çizerken, günün kalanında yine haber akışları bazlı fiyatlamalar beklemekteyiz. Bu bağlamda, yurt içi tarafta; jeopolitik ve siyasi riskleri, yurt dışı tarafta da; Brexit ve Ticaret Savaşları gibi risk unsurlarının durumunu yine izlemeye devam etmekte fayda görmekteyiz.

Teknik olarak kritik olarak gördüğümüz 5.4685 direncinin test edildiğini görmekteyiz. Şimdi artık kur için önemli bir süreç olduğunu söyleyebiliriz. Zira bu seviye üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda 5.54 seviyelerine kadar ataklar görülebilir. 5.4685 altında ise 5.43 – 5.40 bandının ilk etapta kırılması gerekebilir. Zira bu bandın kırılması halinde 5.30 seviyelerine kadar geri çekilmeler görebiliriz.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin