Dolar Akşam Yorumları / IşıkFX – (13.03.2019)

Yurt içi tarafta bugün de çok önem arz eden bir ekonomik veri açıklanmazken, ABD tarafında açıklanan önemli datalarda ise karmaşık görünüm hâkimdi. Fiyatlamalar açısından ise kurda; hafta başında yurt içi tarafta açıklanan 2018/4.Çeyrek büyüme verisinin ekonomik daralmaya işaret etmesinin yanı sıra, jeopolitik ve siyasi risklerin durumu da etkili olmakta. Zira, bir süredir; “S400-Patriot” ikilemi ve ABD Başkanı Donald Trump’ın, Türkiye’yi; “Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi’nden çıkarmış olması ile ABD-Türkiye ilişkilerinde yeniden tırmanan gerginlik bir miktar TL üzerinde baskını hissettirmekte. Diğer yandan küresel tarafta da; Ticaret Savaşları ve Brexit gibi risk unsurları takip edilirken, bu tarafta da henüz risklerin bertaraf edilmesi için kayda değer bir çözümün ortaya çıkmamış olması da TL gibi bazı gelişmekte olan para birimleri üzerinde baskıya neden olmakta. Bu bağlamda, günün kalanında; gerek yurt içi tarafta, gerekse yurt dışı tarafta tüm bu konulara dair gelişmeleri yine takipte olacağız.

Teknik olarak ise 5.4685 direncini önemsemeye devam ediyoruz. Bu seviye üzerinde kapanışlar ana direnç olarak takip ettiğimiz 5.53 seviyesini hedef haline getirebilir. Tam olarak TL lehine hareketler görebilmemiz içinse 5.53 seviyesinin geçilmesi gerekebilir. TL lehine hareketlerde ise 5.4300 – 5.4000 bandının ilk etapta kırılması gerekebilir. Bu bant altı kalıcılıklar bizi 5.30 seviyesine götürebilir. Ancak bu seviye öncesinde 5.3880, 5.3730, 5.3620, 5.3575 ve 5.3360 ara desteklerini izleyebiliriz.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin