Dolar Akşam Yorumları / IşıkFX – (12.07.2019)

Yurtiçinde açıklanan Mayıs ayında arındırılmış sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1.3 azalırken geçtiğimiz aya nazaran ise yüzde 1.3 artış kaydetti. Bunun dışında güne damga vuran gelişmede Türkiye’nin tedarik edilen S-400 sisteminin birinci grup malzemelerinin Ankara’ya intikal ettiği duyuruldu. Haber sonrası yükselişe geçen kur için NATO’dan gelen Türkiye’nin S-400 alımı için endişeli olduklarına ilişkin demeçleri de bu hareketi desteklemekte. Konuyla ilgili ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400 hava savunma füze sistemlerini teslim almaya başlamasına ilişkin Türkiye saati ile 18.15’te basın toplantısı yapması bekleniyor. ABD kanadında ise dünkü pozitif enflasyon datası sonrası bugün de Haziran ayı Üretici Fiyat Endeksi hem manşet hem de çekirdek rakamlarda beklentilerin üzerinde açıklandı. Öte yandan ticaret konusunda konuşan ABD Başkanı Donald Trump, tarifelerin büyük bir müzakere aracı olduğunu ve şirketleri ABD’ye getirmek için güçlü bir yol olduğunu vurgulayarak tarifelerin şu ana kadar tüketicilere çok az etkisi olduğunu savundu. Bununla birlikte Beyaz Saray Ticaret Danışmanı Peter Navarro, ticaret görüşmeleri için Ticaret ve Hazine Bakanları’nın Pekin’e gideceklerini kaydederken görüşmelerde sabırlı olunması gerektiğini ve ABD’nin 5G altyapısını Huawei olmadan kuracağını belirtmesi ise dikkat çekti.

Döviz çifti için sertleşen yukarı yönlü ataklarda S-400 ile ilgili yapılacak açıklamalar volatiliteyi artırabilirken teknik anlamda 5.7800 seviyesi kritik olabilirken bu direnç seviyesinin üzerinde 5.800-5.8290-5.8440-5.8815 dirençleri test edilebilirken aşağı yönlü hareketlerde 5.7200-5.6915-5.6725-5.6500 destek seviyeleri gündeme gelebilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN