Dolar Akşam Yorumları / IşıkFX – (12.06.2019)

Yurtiçinde siyasi ve jeopolitik risklere yönelik gelişmelerin yanı sıra bugün TCBM Para Politikası Kurulu toplantısı gündemin en üst sıralarında yer aldı. Özellikle hafta açılışında S-400 – F-35 geriliminin tekrardan su yüzüne çıkmasıyla birlikte değer kaybeden TL varlıkları TCMB’nin PPK toplantısında piyasa beklentilerine paralel kararlar alması sonucunda kısmen de olsa değer kazanarak 5.78 seviyelerini test etti. Ayrıca ABD’de beklentileri karşılayamayan manşet enflasyon rakamları da kurdaki geri çekilmeleri destekledi. Ancak bu durum gerek yurtiçindeki risklerin devam etmesi gerekse yurtdışında ABD ile Çin arasındaki ticaret geriliminin yeniden artış göstermesiyle birlikte sınırlı kaldı. Yayınlanan kararlara baktığımızda ise kurum hali hazırdaki yüzde 24’lük politika faizini sabit tuttu. Kararlarda özellikle Nisan ayı metnindeki; ‘’ gıda fiyatları ve ithal girdi maliyetlerindeki artış ile enflasyondaki yüksek seyir fiyat istikrarına yönelik risklerin devam ettiğini göstermektedir ‘’ şeklindeki metnin çıkartılarak yerine ‘’parasal sıkılaştırmanın etkileri enflasyondaki düşüşü desteklemektedir’’ ifadenin eklenmesi dikkat çekti. Günün geri kalanında ise yine dikkatlerimiz ABD ile olan ilişkilere yönelik gelebilecek açıklamaların yanı sıra ticaret savaşları ve Brexit gibi küresel risklere dair gelebilecek haber akışlarında olacak.

Teknik olarak ise şuanda 5.73 – 5.70 destek bölgesini önemli görmekteyiz. Bu bölgenin geçilmesi TL lehine hareketlerin başlangıcı olabilir ve 5.50 seviyelerine kadar kademeli olarak bir geri çekilme hareketi görülebilir. 5.73-5.70 bandı üzerinde kalıcılık sağlaması halinde ise 5.82 direncinin önemli bir eşik olduğunu ve geçilmesi halinde yukarı yönlü hareketlerin hızlanabileceğini düşünmekteyiz.

DOLAR YÜKSELECEK Mİ? / DÜŞECEK Mİ? UZMANINA SOR, ANALİZİ E-MAILINE GELSİN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin