Dolar Akşam Yorumları / IşıkFX – (11.10.2018)

Dolar/TL Paritesi Akşam Yorumu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Ağustos ayı ödemeler dengesi verilerini açıklarken cari işlemler dengesinin 2.59 Milyon Dolar fazla verdiği görüldü. Böylece Eylül 2015’ten bu yana ilk defa cari fazla verilmiş olurken 2.5 milyon olan beklentiden iyi gelen veri sonrası kurun 6.00 seviyesinin altına indiği gözlemlendi. Bunun dışında ABD tahvil faizlerinde 3.20’li seviyelerden gelen sert düşüşü hisse senetlerinde keskin satış fulyasını beraberinde getirirken Dolar’ın da gelişen para birimleri karşısında değer kaybına neden olduğunu söyleyebiliriz. Bu durumdan pozitif ayrışan TL’de de dün olduğu gibi bugün de Dolar’a karşı değer kazancı olduğu görülmekte. ABD tarafında bugün açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi’nde (TÜFE), görülen kötü rakamlarda Dolar tarafında baskı oluşturdu. St. Louis FED Başkanı James Bullard, yapılan birçok artırımın ardından FED’in politika faizlerinin “iyi bir pozisyona” geldiklerini ve FED’in politikasını normalleştirmek için daha fazla şey yapması gerekmediğini söyledi. Kurda gözler yarın neticelenecek ve iki ülkede kriz haline gelen Brunson davasında olacak. Davadan çıkacak sonuç direkt olarak kurda yüksek volatilite yaratabilir.

Teknik olarak, 6.00 psikolojik seviyesinin altında sağlanacak kalıcılık aşağı yönlü hareketler için kritik olabilirken bu durumda 5.9700, 5.9525 destekleri gündeme gelebilirken TL lehine hareketlerin devam etmesi, kuru 5.80-5.70 bandına kadar düşürebilir. Yukarı yönlü hareketlerin görülmesi halinde ise 6.0110, 6.0475, 6.0690 ve 6.0850 direnç seviyelerine kadar yükselişler görülebilir. Özellikle yukarı tarafta 6.1450 direnci alış yönlü işlemler açısından kritik olacaktır.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin