Dolar Akşam Yorumları / IşıkFX – (11.07.2019)

Kur tarafında yurtdışı eksenli fiyatlamalar ön plana çıkıyor. Özellikle yurtiçinde jeopolitik tarafta yaşanan gerginliğe rağmen Dolar varlıklarındaki zayıflık kurda geri çekilmelere neden oluyor. ABD tarafına baktığımızda dün FED Başkanı Jerome Powell’ın, enflasyona yönelik endişeleri sonrası FED’in bu yıl daha fazla güvercin olabileceğine yönelik beklentilerini artırmış ve Dolar varlıkları keskin şekilde kayıplar vermişti. Powell’ın dünkü söylemleri sonrası ise dikkatler bugün yayınlanan enflasyon rakamlarına çevrildi. Rakamlara baktığımızda Çekirdek TÜFE son 17 ayın en güçlü artışını gerçekleştirse de manşet enflasyonda zayıflık devam etti. Özellikle çekirdek data da yaşanan güçlü artış bugün Dolar’ın kısmen de olsa toparlanmasına yardımcı oldu ve dikkatler FED yetkililerinin yayınlanan rakamlara yönelik yapacağı açıklamalara çevrildi. Yurtiçinde ise Kıbrıs gerginliği ve S-400 konusu ön planda olmaya devam etti. Özellikle bu konulara yönelik gelen açıklamalar sonrası jeopolitik tarafta artan bu riskler, TL lehine hareketleri sınırlıyor.

Teknik olarak ise 5.70 noktası üzerinde kalıcılık sağlayamayan kur tekrardan bu nokta altında seyrediyor. Kurda yukarı yönlü ataklar görebilmemiz için 5.70 üzerinde kalıcılık görmemiz gerekecektir. Alış yönlü işlemlerin hız kazanması içinse 5.75- 5.77 bandını kritik olarak görmekteyiz. 5.70 altında ise TL lehine hareket görme imkanımız artıyor. Geri çekilmelerin hız kazanması halinde ise 5.6500, 5.6225, 5.6000 ve 5.5775 destek seviyeleri ön plana çıkabilir.

DOLAR YÜKSELECEK Mİ? / DÜŞECEK Mİ? UZMANINA SOR, ANALİZİ E-MAILINE GELSİN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin