Dolar Akşam Yorumları / IşıkFX – (10.08.2018)

Dolar/TL Paritesi Akşam Yorumu

Yurt içi tarafta; ABD ile Türkiye arasında bir türlü çözülemeyen kriz TL varlıklarında baskıyı artırıyor. Diğer yandan dün akşam saatlerinde kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’den gelen sert uyarılar, ECB’nin; Türkiye’de faaliyetleri olan bazı bankalara dair çekincelerinin olduğuna dair yabancı basın-yayın organlarında çıkan haberler ve yerel seçimlerin erkene alınmasına yönelik bazı siyasetçilerin söylemleri de kur üzerinde etkiliydi. Ayrıyeten yurt dışı tarafta; ABD eksenindeki gelişmeler ile yatırımcıların güvenli liman arayışları neticesinde USD talebi artış gösterirken, bundan dolayı Dolar Endeksi’nin 96 seviyesine doğru hızla tırmanması da kurdaki ekstrem yükselişleri destekleyerek 6.31 seviyelerine gelmemizi sağladı. Sabah saatlerinde yurt içi tarafta açıklanan Cari İşlemler Dengesi’ne yönelik beklentiler ise kurda 5.80 seviyesi altına düzeltmelere neden oldu. Akabinde Türkiye’nin 5 yıllık CDS’inin 450 seviyesini geçmesi ve 10 yıllık tahvil faizinde yeni rekorların kırılmasına ilaveten ABD Başkanı Donald Trump’ın Türk alüminyum ve çelik ürünlerine uyguladığı gümrük vergisini 2 misline çıkaracağını açıklamasıyla oynaklık tavan yaptı ve kurda rekor üstüne rekor kırıldı.

Günün kalanında ABD ve Türkiye ilişkileri başta olmak üzere önemli haber akışları ve hükümet yetkililerinden gelebilecek olası açıklamalar yine takip edilecek. Ayrıca, TCMB’nin olası hamleleri ve uluslararası kurumlardan gelebilecek açıklamalar da izlenmeli. Oynaklığın bir süre daha devam edebileceğini öngördüğümüz kur için; teknik destek direnç seviyesi vermenin ise anlamsız olacağı görüşündeyiz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN