Dolar Akşam Yorumları / IşıkFX – (08.08.2019)

CDS’te istenen geri çekilme yaşanmamış olsa da TL’nin getiri bazında ABD ile olan ikili ilişkilerin iyileşme eğiliminde olması ve dünyanın parasal gevşeme ve faiz indirimi sürecine girmesinin fırsata çevrilmesi ile pozitif ayrıştığı görülüyor.

Bunun dışında TCMB’nin brüt rezervlerini artırmaya yönelik attığı adımlar TL varlıklarına olumlu yansırken diğer yandan da Suriye’de kurulacak güvenli bölge için çalışmalar devam etmekte. Ancak konu üzerinde ABD ile mutabık kalınması TL varlıkları adına pozitif bir gelişme olarak karşımıza çıkarken kurda da 5.46 seviyelerine kadar geri çekilmeler gözlemlendi. ABD kanadında ise Çin ile ticaret savaşlarında hararetin artması ile birlikte iki ülkenin karşılıklı restleşmesi devam ederken bu durum küresel ekonomik görünümü de olumsuz etkileyecektir. Bu yönüyle bundan sonraki süreçte atılacak adımlar son derece kritik olacaktır.

Bununla birlikte Başkan Donald Trump’ın FED’e yönelik eleştirileri de sürmekte. Daha fazla faiz artışı yapılması gerektiğini yenileyen Trump’ın bu serzenişine karşı FED’in atacağı adım merakla beklenirken piyasa genelinde hem Eylül hem de Ekim ayında 25 baz puanlık faiz indirimi beklenmekte. Günün geri kalanı için ticaret görüşmeleri ve Suriye meselesi gündemde olmaya devam ederken teknik anlamda aşağı yönlü hareketlerin devamı için 5.4500-5.4320-5.4000 ve 5.3750 destek seviyeleri test edilebilir. Olası toparlanma durumunda ise 5.5000 psikolojik seviyesinin üzerinde kalıcılık aranırken bu senaryoda 5.5315-5.5500-5.5750 dirençleri takip edilebilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN