Dolar Akşam Yorumları / IşıkFX – (06.12.2018)

Dolar/TL Paritesi Akşam Yorumu

Yurt içi tarafta dün Hazine ve Maliye Bakanlığı “Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi” tarafından açıklanan “sıkı para ve maliye politikası duruşunun devam edeceği” yönündeki söylem önümüzdeki hafta yapılacak olan TCMB/PPK toplantısında faiz indirimi ihtimalini zayıflatırken, bugün daha çok yurt dışı kaynaklı haber akışları kur üzerinde etkili olmakta. Sabah saatlerinde Çin’in en büyük firmalarından Huawei’in CFO’sunun ABD’nin isteği üzerine Kanada’da tutuklandığı haberleri ticaret savaşları konusunda tedirginliğe neden olurken, Çin Yuanı’nda oluşan değer kayıpları aralarında TL’nin de bulunduğu diğer gelişen ülke para birimlerini olumsuz etkiledi. Öte taraftan 4 bankanın konut kredi havuzunu kapsayan Varlık Finansman Fonu’na dair talep toplama için bugün son gün ve arz-talep durumuna ilişkin gelecek sonuçlar kur üzerinde etkili olabilir. ABD tarafında ise ticaret savaşları konusunun yanı sıra; oldukça yoğun bir veri trafiği mevcut. Keza, tahvil faizleri ve pay piyasaları kaynaklı fiyatlamalar da dolaylı yoldan kur üzerinde etkili olabilir.

Teknik olarak kura baktığımızda ise; şuan için 5.3730 seviyesi civarında fiyatlama görülmekte. Buranın üzerine geçilmesi halinde; 5.4000, 5.4175, 5.4250 ve 5.4500 direnç seviyeleri takip edilebilir. Ancak, yukarı yönlü hareketlerin devamı için 100 günlük hareketli ortalamanın geçilmesi gerekecek. Kurda, 5.3730 seviyesi altında kalıcılıkta görülebilecek TL lehine işlemlerde ise; 5.3420, 5.3360 ve 5.3290 destek noktaları izlenebilir. Bu tarafta da TL lehine işlemlerin devamlılığı için 5.3100 seviyesi altında kalıcılık aramaktayız.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin