Dolar Akşam Yorumları / IşıkFX -(02.10.2018)

Dolar/TL Paritesi Akşam Yorumu

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, 20 Türk bankasının notunu düşürürken görünümün negatif olduğunu açıkladı. Fitch, not indirimlerine neden olarak bankaların varlık kaliteleri, performans riskleri, likidite ve fonlama gibi konularda yapılan değerlendirmelerin olduğunu bildirdi. Bugün ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Meclis’teki grup toplantısında ekonomik dalgalanma döneminin yavaş yavaş geride bırakıldığını, bütçeyi de iki hafta sonra meclise göndereceklerini iletti. Erdoğan ayrıca; ‘’Faiz ve kur saldırısına en iyi cevabı ekonominin çarklarını döndürmeye devam ederek, kendimize yeni ihracat imkânları oluşturarak verebiliriz.’’ şeklinde konuştu. Günün bir diğer gelişmesinde ABD’li rahip Brunson’un avukatı, ev hapsinin kaldırılmasına yönelik başvurularını yarın Anayasa Mahkemesi’ne ileteceklerini bildirdi. ABD tarafında ise özellikle Avrupa tarafında yaşanan bölgesel sorunların USD üzerinde güvenli liman algısı oluşturduğu görülürken gözler bu akşamki FED Başkanı Jerome Powell’ın açıklamalarına çevrilmiş durumda. Brunson olayındaki gelişmeler ile yarın açıklanacak enflasyon verisi ve ADP tarım dışı istihdam değişikliği rakamları dikkat edilmesi gereken hususlar olarak öne çıkarken teknik anlamda dün yüzde 2 üzerinde değer kaybeden kurun bugün yüzde 1.5 yükselerek 6.00 seviyesinin altında kalıcılık sağlayamadığı görüldü.

Gün içi yukarı yönlü hareketlerin devamında 6.0170, 6.0260, 6.0370 ve 6.0500 dirençleri test edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerden bahsetmek için 6.00 psikolojik seviyesinin altına sarkması ve burada kalıcılık göstermesi gerekebilir. Bu durumda ise 5.9860, 5.9660 ve 5.9525 destek seviyelerine kadar geri çekilmeler görülebilir. Özellikle 5.9525 altı kalıcılıklarda satış yönlü işlemlerde artış görülebilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN