Dolar Akşam Yorumları / Işık FX – (11.10.2019)

Yurt içi tarafta hafta genelinden bu yana artan risk unsurlarına dair gelişmeler kur fiyatlamaları açısından etkili olduğu görüldü. Özellikle Türkiye’nin bu adımı karşısında ABD Başkanı Donald Trump’ın, tehditkar söylemleri dikkatleri çekmişti. Bunun devamında ABD’de Senatörler tarafından Türkiye’ye yaptırım konusunda uzlaşı sağlanmasının ardından Temsilciler Meclisi’nin de benzer bir yaptırım yasa tasarısı sunacağını açıklaması kritikti.

Bunların dışında bu harekat sonrası Avrupa Birliği’nden de yanıt gecikmedi ve hafta gerçekleştirilecek AB zirvesinde Türkiye yaptırımlarının masada olacağına dair haber akışları takip edildi. Bu bağlamda ABD, AB tarafından Türkiye’ye ekonomik yaptırım uygulanması kur fiyatlamalarında volatil işlemleri beraberinde getirebilir. Diğer taraftan bu hafta ABD’de açıklanan; Üretici Fiyat Endeksi ve Tüketici Fiyat Endeksi rakamlarında görülen daralma sonrasında FED’in Ekim toplantısında faiz indirim ihtimalleri yükselirken kur tarafında bu durum yukarı yönlü atakların baskılanmasına neden oldu. Ancak yurt içi tarafta artan jeopolitik riskler aşağı yönlü ataklarında sınırlayan unsur olarak karşımıza çıkmakta. Bu bağlamda özellikle jeopolitik ve siyasi risk unsurlarına yönelik gelebilecek haber akışları hareketliliğin artmasına neden olabilir.

Teknik Seviyeler;
Dirençler: 5.8775, 5.9225, 5.9500, 5.9850, 6.0400
Destekler: 5.8225, 5.7750, 5.7500, 5.7325, 5.7000

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN