Dolar Akşam Yorumları / IKON Menkul – (25.04.2019)

TCMB Faizi Değil, Açıklama Metnini Değiştirdi…
Türk varlıkları için günün ve belki de haftanın en önemli verisi TCMB PPK toplantısıydı. Bugün toplanan kurul, kararını saat 14:00’de yayımladı.

Karara göre politika faizi ve diğer faiz kalemleri sabit bırakıldı. Beklentilere paralel şekilde faizler sabit kaldı ancak açıklama metninde bir değişiklik gerçekleşti. TCMB uzun bir süredir açıklama metnini “…..ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir.” şeklinde bitiriyordu ve piyasaya sıkı duruşunu sürdüreceği ve gerekirse faizleri daha da arttırabileceği mesajını veriyordu. Ancak bu sefer bu ifade kalktı ve yerine “Enflasyon görünümünü etkileyen unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek, parasal duruş enflasyonu hedeflenen patika ile uyumlu seviyelerde tutacak şekilde belirlenecektir.” cümlesi eklendi.

Bu ifade piyasa tarafından baskın şekilde TCMB’nin fırsat gördüğünde sıkı duruşunu gevşetebileceği olarak yorumlandı.

Açıklamada ekonomik dengelenmenin devam ettiği ve iç talepteki gelişmelere bağlı olarak enflasyon göstergelerinde iyileşme gözlendiği belirtildi. Bu ifade aynı zamanda TCMB’ye göre ekonomideki durgunluğun devam edebileceğini de ifade ediyor. Ek olarak gıda fiyatları ve ithal girdi maliyetlerindeki artışlar (kur artışı) sebebiyle fiyat istikrarı üzerindeki riskin devam ettiği görüşü korunuyor.

Açıklama sonrası USDTRY paritesi hızlı bir şekilde 5.9630 seviyesine yükseldi. Sonraki dakikalarda ise en yüksek 5.98 seviyesi görüldü ve şimdilerde kar satışları gerçekleşiyor. Bu hareket ile birlikte daha önce bahsettiğimiz 5.98 direncimiz de çalışmış oldu. Bu dereceli sert yükselişin ardından kar satışı gelmesi teknik açıdan normal. Ancak genel olarak 5.84 desteği kırılmadan TRY lehine hareketlerin yeniden ağırlık kazanmasını beklemek zor olacaktır.

Yükselişin devamı halinde 5.98 direnci kırılırsa dolar lehine hareket, ivme arttırarak devam edebilir.

Destekler: 5.9100 – 5.8800 – 5.8410
Dirençler: 5.9800 – 6.0800 – 6.1400

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN