Dolar Akşam Yorumları / IKON Menkul – (18.01.2018)

Dolar/TL Paritesi Akşam Yorumu

TCMB Sözlü Müdahale Mi Gerçekleştirdi ?

Bugün, saat 14:00’de gelen TCMB para politikası kararı USDTRY ve EURTRY üzerinde kısıtlı bir geri çekilme etkisi oluşturdu. TCMB, faizleri sabit tutarken enflasyonist risklere karşı görüşünü ve tavrını birkaç cümle dışında aynı tuttu. TCMB, mevcut enflasyon haricinde enflasyon beklentilerini de önemsediğini; ayrıca enflasyonun baz etkisi ve geçici faktörler ile iyileşme durumunun yeterli olmadığını, hedeflerin gerçek anlamda yakalanmasına dikkat edeceğini vurguladı. Bu ifadeler TCMB’nin daha dikkatli olacağı ve sıkı duruşu güçlendirmeye daha eğilimli olabileceği algısı oluşturabilir ve aslında bir nevi sözlü müdahale niteliğindedir. Çünkü piyasa, baz etkisinden medet umulması senaryosuna sıcak bakmıyor ve inandırıcı bulmuyordu. TCMB’nin piyasa kaygılarını dikkate alması ve açıklamasını buna göre yapıyor olması son derece önemli. Ancak yine de, hedeflere ulaşma noktasında neler yapabileceği ya da yaptıklarının ne ölçüde geçerli olduğu cevap bulamayan sorular arasında yerini alıyor.

Teknik olarak baktığımızda; parite, direnç olarak gördüğümüz 55 günlük basit ortalamayı kıramıyor ve gün içerisinde bu ortalamaya yaklaştığında kar satışlarıyla karşılaşıyor. Gün içinde TCMB faiz kararının ardından 3.7910 desteğinin altını zorluyor. Ancak, hemen aşağıda bulunan 89 günlük ortalama da oldukça kritik ve haftalık ana destek konumunda bulunuyor. TL lehine hareketlerin güçlenmesi için 89 günlük ortalama altında en az 2-3 günlük mum kapanışları görmek gerekebilir. Teknik teyit yapılmaması durumunda bölge, alım fırsatı yaratabiliyor ve fiyatları yukarı doğru yeniden atabiliyor.

Destekler: 3.7910 – 3.7680 – 3.7325
Dirençler: 3.8110 – 3.8420 – 3.8610

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin