Para & Borsa

Dolar Akşam Yorumları / IKON Menkul – (03.02.2017)

USD/TRY Akşam Yorumu

USDTRY – İstihdam Sonrası Güçlenen Geri Çekilme Devam Ediyor…

ABD’de FED in yakından takip ettiği günün önemli verisi olan tarım dışı istihdam beklentilerin oldukça üstünde 227 bin olarak açıklandı. Ortalama saatlik kazançlarda önceki veri yüzde 0,2 seviyesine revize edilirken, veri beklentilerin ve önceki ayın altında açıklanarak yüzde 0,1 seviyesinde yükseliş gerçekleştirdi. Katılım oranında yüzde 62,9 seviyesinde açıklanırken işsizlik oranı ise yüzde 4,8 ile artış kaydetti. Ortalama saatlik kazançlardaki düşüş ve işsizlik oranındaki artış dolarda değer kaybına sebep olduğundan dolayı paritede düşüş gözlemlendi. Hizmet PMI ve ISM imalat dışı PMI’ı inceleyecek olursak; Ocak ayı Hizmet PMI’ı 55,6 seviyesine yükselirken ISM imalat dışı PMI ise 56,5 seviyesine geriledi.

Yurtiçinde bugün enflasyon verileri takip edildi. Tüketici fiyat endeksi’ne baktığımızda yıllık bazda yüzde 9,22 aylık bazda ise yüzde 2,46 seviyesinde artış kaydetti. Yurtiçi üretici fiyat endeksinde aylık bazda yüzde 3,98 artış sağlanırken yıllık bazda ise yüzde 13.69 oldu. Bu artışta TL’deki değer kaybı ve gıda fiyatlarındaki artışın devam etmesi, ayrıca enerji fiyatlarındaki yükselişin etkili olduğu söylenebilir.

Teknik olarak incelediğimizde; düşüşünü haftanın son gününe kadar sürdüren paritenin yükselen trend çizgisinin altında fiyatlandığını gözlemliyoruz. Son iki gündür Bolinger’ın orta bandı ile alt bandı arasında hareket eden USDTRY’de geri çekilmelerin devamında fibonacci yüzde 50.0 düzeltme seviyesine denk gelen 3.6410 ve 3.5940 seviyeleri destek olarak takip edilebilir.

Destekler:3.6410 – 3.5940 – 3.5700

Dirençler:3.7520 – 3.8000 – 3.8455


İlgili aramalar:

  • dolar uzman yorumları bugün
Yasal Uyarı: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. BİST isim ve logosu `Koruma Marka Belgesi` altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST`a ait olup, tekrar yayımlanamaz.
Copyright © 2010 - 2017 Para & Borsa
dpx