Dolar Akşam Yorumları / Forex Koçu – (22.06.2018)

Dolar/TL Paritesi Akşam Yorumu

Haftanın beşinci işlem gününün yavaş yavaş sonlarına yaklaşırken piyasalar artık gözünü tamamen haftasonu yurtiçinde yapılacak olan Cumhurbaşkanı ve Mv. Genel Seçimlerine çevirmiş durumda. Bu sebeple TL kanadında volatilite gün içerisinde zaman zaman artarken, yeni haftanın piyasa açılışında da yüksek bir volatilite ile ilk işlem gününe başlayabileceği bekleniyor. Seçim öncesinde ise gün içerisinde USD/TRY paritesinde aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. TL kanadına genel bir bakış açısıyla baktığımızda üzerinde ki en büyük kamburlar arasında enflasyonist baskılar ve cari işlemlerde ki bozulmalar gözüküyor. Bununla birlikte seçime dair belirsizlik üzerine son günlerde filizlenmeye başlayan ‘ticaret savaşları’ endişeleri TL kanadına baskı kuran unsurlar olarak dikkat çekiyor. Yeni güne 4.72 seviyelerinde başlangıç yapan parite aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi ve 4.66 seviyelerini gördü. Seçim sonucu volatiliteyi oldukça artırabilir. Ek olarak gelecek hükümetin uygulayacağı politikalar piyasalar tarafından yakından takip edilecek. Bu sebeple TL yoğun ve kritik bir gündeme giriyor ve bu gündem hareketlenmeleri oldukça fazla etkileyebilir. Yurtiçinde ana gündem buyken Amerika kanadında ise gündem Çin ile son günlerde gün yüzüne çıkan gerilim. Bu konu henüz piyasalar tarafından sindirilememişken Amerika Başkanı Donald Trump bu kezde Avrupa Birliği’ne yönelik bir açıklama gerçekleştirdi. Twitter üzerinden açıklama yapan Trump; AB’den ithal edilen araçlara %20 gümrük vergisi uygulanabileceğini belirtti. Gün içerisinde Amerika bölgesinden cılız bir veri akışı vardı. Öğleden sonra gelen veriye göre ABD Üretim Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Haz) beklentilerin altında gelerek 54.6 seviyesinde gerçekleşti. Piyasalarda ki beklentiler ise 56.3 seviyesinde geleceği yönündeydi. An itibari ile 4.6938 seviyelerinde fiyatlanan USD/TRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 4.7043 – 4.7359 – 4.7557 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 6.6331 – 4.5907 – 4.5448 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Euro bölgesinde ise gün içerisinde bileşik PMI verisi takip edildi. IHS Markit tarafından açıklanan veriye göre Euro bölgesinde bileşik PMI verisi Haziran ayında 54.8 seviyesinde gerçekleşti. Bu seviyeye 54.1 seviyesinden gelen veri beklentilerin üzerinde gerçekleşti ve bölge ekonomisinin beklenmedik şekilde hızlandığını göstermiş oldu. Her ne kadar bu veri piyasalar tarafından ılımlı karşılansa da yavaşlama yönünde ki riskler devam ediyor.

Gün içerisinde dalgalı bir seyir izleyen EUR/USD paritesi an itibari ile 1.1634 seviyelerinde fiyatlanıyor. Pariteyi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.17076 – 1.18331 – 1.18918 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.15821 – 1.15308 – 1.14566 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

DOLAR YÜKSELECEK Mİ? / DÜŞECEK Mİ? UZMANINA SOR, ANALİZİ E-MAILINE GELSİN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin