Dolar Akşam Yorumları / Forex Koçu – (16.10.2018)

Dolar/TL Paritesi Akşam Yorumu

Haftanın ikinci işlem gününün yavaş yavaş sonlarına yaklaşırken piyasalar çeşitli ekonomik verileri ve siyasi haber başlıklarını takip etmeye devam ettiler. İlk olarak yeni haftanın ilk gününde yaklaşık olarak %1.5’in üzerinde aşağı yönlü hareketlenmeler sergileyen USD/TRY paritesini inceleyelim. Bilindiği gibi geçtiğimiz Cuma günü piyasalar Amerikalı rahip Brunson’un İzmir’de gerçekleşen davasına kilitlenmişti. Dava sonucunda Brunson serbest bırakılmış ve Türkiye ile Amerika arasında sık sık gerilimlere sebep olan bu konu TL üzerinde bir miktar rahatlama eğilimleri yaşanmasına sebep olmuştu. Bunu da USDTRY paritesinin dün itibari ile yaptığı hareketlenmelerden görmüştük. Bu hareketlenmeler ile dün 5.76 seviyelerini test eden parite yeni güne 5.78 seviyelerinde başlangıç yaptı. Gün içerisinde 5.75 – 5.80 bandı arasında dalgalı bir seyir izleyen paritede piyasalar yurtiçinde ekonomik takvimde cılız bir seyir izledi. Bilindiği gibi TL’nin üzerinde makro anlamda en büyük kamburlar arasında enflasyon oranları yer alıyor. Bu konu hakkında gelebilecek olan haber akışları yakından takip edilirken, bu konu paritenin fiyatlamasında volatiliteyi etkileyen başlıca konulardan biri olarak kalmaya devam ediyor. TL kanadında rahip Brunson’un serbest bırakılması ile Türkiye – Amerika ilişkilerindeki gerilimlerin azalabileceği beklentileri ılımlı karşılandı. Bu ılımlı beklentiler ise USD/TRY paritesinde aşağı yönlü hareketlenmelerin yaşanmasına etki etti. Pariteyi teknik olarak incelemeden önce gün içerisinde doların küresel bazda gerçekleştirdiği performansını inceleyelim. Amerika’da piyasalar TSİ 16.00’da gelen sanayi üretimi verisini takip etti. Gelen veriye göre Eylül ayında Amerika’da sanayi üretimi %0.3 oranında artış gösterdi ve bu artış beklentilerin üzerinde gelmiş oldu. Piyasalardaki beklentiler %0.2 oranında bir artış yaşanacağı yönündeydi. Bununla birlikte dolar küresel bazda gün içerisinde bir miktar yükselme eğilimi gösterirken gözler yarın açıklanacak olan FOMC Toplantı Tutanakları’na çevrildi. Bilindiği gibi Fed gerçekleştirdiği son toplantısında piyasalardaki beklentilere paralel olarak 25 baz puanlık faiz artış yoluna gitmiş ve yıl içerisinde 3. Defa faiz oranlarında artışa gitmişti. Bununla birlikte piyasalar Fed’in Aralık ayında gerçekleştireceği toplantı sonrasında da 25 baz puanlık faiz artış yoluna gidilebileceği beklentilerine sahip. Bu nedenle yarın TSİ 21.00’da açıklanacak olan toplantı tutanaklarında FOMC yetkililerinin önümüzdeki günler için neler düşündüklerinin ve neler planladıklarının ipuçları aranacak.

Tüm bunlar ışığında USD/TRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 5.8122 – 5.8741 – 5.9660 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 5.7203 – 5.6584 – 5.5046 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

DOLAR YÜKSELECEK Mİ? / DÜŞECEK Mİ? UZMANINA SOR, ANALİZİ E-MAILINE GELSİN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin