Dolar Akşam Yorumları / Forex Koçu – (15.08.2018)

Dolar/TL Paritesi Akşam Yorumu

Haftanın üçüncü işlem gününün yavaş yavaş sonlarına yaklaşırken piyasalar gün içerisinde çeşitli ekonomik verileri ve siyasi haber başlıklarını takip etmeye devam etti. Son günlerin başrolü olan TL kanadına baktığımızda ise haftanın diğer günlerine nazaran daha ‘ılımlı’ bir gün geçtiği görülüyor. Yeni güne 6.32 seviyelerinde başlangıç yapan USD/TRY paritesi gün içerisinde kademeli aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi. Bilindiği gibi Amerika ile son günlerde gerilen ilişkiler paritede oynaklığın artmasına sebep olmuş ve bu oynaklıklar yeni rekorların kırılmasına neden olmuştu. Amerika ile Türkiye arasında yaşanan gelişmeler yakından takip edilirken, yurtiçinden yapılan hamlelerde dikkat çekiyor. Geçtiğimiz günlerde BDDK’nın ve TCMB’nin attığı adımlar TL kanadında bir miktar rahatlama yaşatmıştı. BDDK’nın swap işlemlerine sınır getirmesi ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın zorunlu karşılıklara yönelik yaptığı indirim atılan adımlar arasında dikkat çekti. Yurtiçinde siyasi kanattan çeşitli açıklamalar takip ediliyor. Bununla beraber gözler Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yarın yabancı yatırımcılar ile yapacağı görüşmeye çevrildi. Yarın TSİ 16.00’da başlaması planlanan bu görüşmeye yaklaşık olarak 1000 kişilik katılım olması bekleniyordu. Fakat gün içerisinde piyasalara düşen haberlere göre bu görüşmeye 3000 yatırımcı kayıt yaptırdı. Kayıtlar ise halen devam ediyor. Yarın yatırımcılar ile telekonferans aracılığı ile yapılacak bu görüşme piyasalar tarafından olumlu karşılanıyor. Bu sebeple yarın yapılacak olan bu toplantı öncesi ve sonrası gelebilecek olan haber akışları volatiliteyi artırabilir. Bununla birlikte gün içerisinde yurtiçinden gelen işsizlik oranı verisi takip edildi. Gelen veriye göre yurtiçinde işsizlik oranı Mayıs ayında 0.5 puanlık azalış yaşadı. Böylelikle bu azalış ile birlikte işsizlik oranı %9.7 seviyesine gerilemiş oldu. Ek olarak takip edilen bir diğer veri konut satışları idi. Sabah saatlerinde gelen veriye göre Türkiye’de konut satışları Temmuz ayında 2017 yılının Temmuz ayına kıyasla %6.9 oranında artış yaşadı. Bu artış ile birlikte konut satışları 123 bin 878 seviyesine yükselmiş oldu. Ek olarak Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçe uygulama sonuçlarını açıkladı. Gelen veriye göre yönetim bütçesi Temmuz ayında 1.1 milyar liralık bir fazla verirken, Ocak – Temmuz arasındaki dönemde 45 milyar liralık açık verildi. Akşam saatlerinde ise piyasalara sıcak bir haber düştü. Gün içerisinde Baştepe’de Katar Lideri ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir görüşme gerçekleştirmişti. Görüşme sonrası yapılan açıklamaya göre Katar, Türkiye’ye 15 Milyar Dolar doğrudan yatırım yapacak. Bu haber akışı paritede aşağı yönlü hareketler yaşanmasına vesile oldu 5.85 seviyeleri görüldü.

Tüm bunlar ışığında USD/TRY paritesini teknik olarak incelemeden önce dolar kanadında neler takip edilmiş bakalım. Gün içerisinde Amerika kanadında cılız bir ekonomik takvim izlense de, perakende satışlar verisi dikkat çekti. Ticaret Bakanlığı’nın açıkladığı veriye göre Amerika’da perakende satışlar Temmuz ayında %0.5 oranında artış yaşadı. Piyasalardaki beklentiler ise %0.2 oranında bir artış yaşanacağı yönündeydi. Bununla birlikte Amerika’dan gelen sana üretimi yine Temmuz ayında beklentilerin altında %0.1 oranında artış gerçekleştirdi. Tüm bunlar ışığında USD/TRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 6.1514 – 6.2215 – 6.3026 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 5.8518 – 5.8095 – 5.6512 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

DOLAR YÜKSELECEK Mİ? / DÜŞECEK Mİ? UZMANINA SOR, ANALİZİ E-MAILINE GELSİN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin