Dolar Akşam Yorumları / Forex Koçu – (14.09.2018)

Dolar/TL Paritesi Akşam Yorumu

Haftanın beşinci işlem gününün yavaş yavaş sonlarına yaklaşırken piyasalar yoğun bir haftayı geride bırakmaya hazırlanıyor. Bu yoğun gündeme genel olarak baktığımızda ise haftanın en kritik günü Perşembe günüydü diyebiliriz. Bilindiği gibi dün piyasalar Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz oranı kararı ile birlikte Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve İngiltere Merkez Bankası (BOE)’nın gerçekleştirdiği toplantıları takip etti. Bunlar dışında yine dün Amerika’dan gelen enflasyon verisi piyasalardaki volatiliteyi etkileyen başlıca etkenlerin başındaydı. Bu yoğun gündem öncesi yeni haftaya yurtiçinden gelen Gayri Safi Yurtiçi Hasıla ile başlamıştık. Gelen veri %5.2 oranında gerçekleştirmişti. Bununla birlikte Çarşamba günü Amerika’dan gelen Üfe verisi takip edilmiş ve veri beklentilerin bir miktar altında gelerek %-0.1 oranında gerçekleşmişti. Piyasalardaki beklentiler ise %0.2 oranında bir seviye idi. Ardından piyasalar merakla beklenen Perşembe gününe odaklanmıştı. Dün en dikkat çeken Merkez Bankaları arasında TCMB’nin toplantısı vardı. Toplantı öncesi piyasalardaki beklentiler 500 baz puanlık faiz artış yoluna gidilebileceği yönündeydi. TCMB kararını TSİ 14.00’da açıkladı ve piyasalardaki beklentilerin üzerinde faiz artışına giderek 625 baz puanlık faiz artış yoluna gitti. Karar ardından USD/TRY paritesi aşağı yönlü sert hareketlenmeler gerçekleştirdi ve 6.01 seviyeleri görüldü. Diğer Merkez Bankaları ise faiz oranlarında herhangi bir değişikliğe gitmedi. Böylelikle Avrupa Merkez Bankası politika faizini sıfırda, mevduat faizini %-0.40’ta ve marjinal fonlama faizini ise %0.25 oranında sabit tuttu. İngiltere Merkez Bankası ise yine oranlarda değişikliğe gitmedi ve %0.75 oran faiz oranını sabit tuttu. Haftanın merakla takip edilen bir diğer verisi olan Amerika Tüfe verisi ise piyasalardaki beklentilerin altında gelerek Ağustos ayında %0.2 oranında gerçekleşti. Yıllık bazda ise %2.7 oranında arttı. Piyasalardaki beklentiler sırasıyla %0.3 ve %2.8 oranında artış yaşanacağı yönündeydi. Beklentiler altında gelen bu veri dolara küresel bazda değer azalışları yaşattı.

Yeni güne baktığımızda ise Amerika’dan gelen çeşitli veriler takip edildi. Ticaret Bakanlığı’nın açıkladığı perakende satışlar verisi Ağustos ayında %0.1 oranında gerçekleşti. Beklentilerin altında gelen bu veri yaklaşık olarak son 5 ayın en düşük seviyeleri olarak kayıtlara geçti. Ek olarak yine Amerika’dan gelen sanayi üretimi verisi takip edildi. Gelen veriye göre Amerika’da sanayi üretimi Ağustos ayında %0.4 oranında artış gerçekleştirdi. Piyasalardaki beklentilerin bir miktar üzerinde gelen söz konusu veride beklentiler %0.3 oranında artış yaşanacağı yönündeydi. USD/TRY paritesine baktığımızda ise gün içerisinde dalgalı bir seyir izlendiği görülüyor. Pariteyi teknik olarak incelemeden önce yurtiçinde neler takip edilmiş bakalım. Ekonomik takvimde göze çarpan bir veri bulunmazken, siyasi kanata Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ekonomiye yönelik yaptığı açıklamalar takip edildi. Erdoğan; Döviz’in bir anda yükselmesinin ekonomik suikast girişimi olduğunu, Amerikan yönetiminin saygısızca taleplerine cevap verilmediği için böyle bir sonucun ortaya çıktığını ve bunun tamamen siyasi olduğunu belirtti. Tüm bunlar ışığında USD/TRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 6.2127 – 6.3045 – 6.4156 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 6.1206 – 6.0731 – 6.0125 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN