Dolar Akşam Yorumları / Forex Koçu – (11.07.2018)

Dolar/TL Paritesi Akşam Yorumu

Haftanın üçüncü işlem gününün yavaş yavaş sonlarına yaklaşırken piyasalar gün içerisinde çeşitli ekonomik verileri ve siyasi haber başlıklarını takip etmeye devam ettiler. İlk olarak doların küresel bazda ki performansını inceleyerek başlayalım. Bilindiği gibi haftanın ilk günlerinde dolar zayıf bir performans göstermişti. Özellikle geçtiğimiz hafta Cuma günü Amerika’dan gelen Tarım Dışı İstihdam ve Saatlik Kazanç verileri doların üzerinde ki baskıyı artırmıştı. Her ne kadar istihdam piyasaları tatmin etsede, saatlik kazançların istenilen düzeylerde yükselememesi ‘kaliteli istihdam’ beklentilerini karşılayamadı. Dolar haftanın ilk günleri gevşeme eğilimleri göstersede gün içerisinde toparlanma hareketleri gerçekleştirdi. Son günlerde iyice artan Amerika ile Çin arasındaki ticaret gerilimleri Amerika Başkanı Donald Trump’ın Çin’den gelecek olan 200 milyar dolarlık ürüne ek tarife koymayı planladığını ilan etmesi ve buna karşılık Çin’in bu plana karşılık misilleme yapmak zorunda kalacağını açıklaması ile birlikte iyice arttı. Her ne kadar bu konu dolarda baskı yaşatabilir hissini oluştursada, ek gümrük vergilerinin Amerika’nın cari açıklarına pozitif yansıyabileceği düşüncesi dolara destek sağlıyor. Gün içerisinde dolar toparlanma hareketleri yaşadı ve çoğu G-10 paraları karşısında değer kazanımları gerçekleştirdi. Gün içerisinde ise ekonomik takvimde Amerika’dan ÜFE verisi dikkat çekiciydi. Çalışma Bakanlığı’nın TSİ 15.30’da açıkladığı veriye göre Amerika’da Üfe Haziran ayında yıllık bazda %3.4 gelerek son 7 yılın en büyük artışını gerçekleştirdi. Önceki ay aylık bazda %0.5 olan oran, Haziran ayında ise %0.3 oranında bir artış gerçekleştirerek %0.2 olan beklentinin üzerinde gelmiş oldu. Veri ile birlikte piyasalarda çok sert fiyatlamalar yaşanmadı. Şimdi gözler yarın Amerika’dan gelecek olan Tüfe verisine çevrildi. TSİ 15.30’da gelecek olan veri piyasalarda volatiliteyi artırabilir. Gün içerisinde yukarı yönlü hareketlenmeler ile birlikte kritik seviyeler olan 4.81 seviyelerini gören USD/TRY paritesini incelemeden önce TL kanadında neler yaşanmış bakalım. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Mayıs ayına ilişkin ödemeler dengesi verilerini açıkladı. Gelen verilere göre cari açık Mayıs ayında 5.89 milyar dolar olarak gerçekleşti. Beklentilerin üzerinde gelen seviyeler TL’nin üzerinde baskı oluşturmaya devam etti. Bilindiği gibi büyük resimde enflasyonist baskılar ve cari açıklarda ki bozulmalar TL’nin en büyük kamburları arasında yerini alıyor. Beklentiler üzerinde gelen bu seviyeler ile birlikte TL zayıflarken, doların küresel bazda ki güçlü seyride eklenince paritede yukarı yönlü hareketlenmeler kaçınılmaz oldu.

Bununla birlikte son günlerde dikkat çekici hareketlenmeler gerçekleştiren tahvil faizlerinde yeni rekor yaşandı. Türkiye 10 yıllık tahvil faizinde 41 baz puanlık artış yaşandı ve oran %18.02 seviyesine ulaşarak rekor kırmış oldu. 2 yıllık tahvil faizinde ise %20.38 seviyelerinde seyir izleniyor. TL kanadında şimdi gözler Cuma günü açıklanması beklenen Fitch’in Türkiye değerlendirmesinde. Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu olan Fitch’in bu değerlendirmesi TL kanadında volatiliteyi artırabilir. Tüm bunlar ışığında USD/TRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 4.8200 – 4.8773 – 4.8950 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 4.7958 – 4.7480 – 4.6966 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

DOLAR YÜKSELECEK Mİ? / DÜŞECEK Mİ? UZMANINA SOR, ANALİZİ E-MAILINE GELSİN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin