Dolar Akşam Yorumları / Forex Koçu – (09.08.2018)

Dolar/TL Paritesi Akşam Yorumu

Haftanın dördüncü işlem gününün yavaş yavaş sonlarına yaklaşırken piyasalar yaşanan son gelişmeleri takip etmeye devam etti. Ekonomik takvime baktığımızda ise gün içerisinde yoğun bir gündem olmasa da günün en dikkat çeken verilerinden biri Amerika’dan gelen Üfe verisiydi. TSİ 15.30’da Amerika Çalışma Bakanlığı’nın açıkladığı veriye göre Amerika’da Temmuz ayında Üfe yıllık bazda %3.3 artış gerçekleştirdi. Piyasalardaki beklentilerin bir miktar altında gelen veride beklentiler %3.4 oranında artış yaşanacağı yönündeydi. Buna karşılık aylık bazda %0.2 artış beklentilerine karşılık veride değişiklik gerçekleşmedi. Gıda ve Enerji hariç Üfe aylık %0.1 oranında, yıllık bazda ise %2.7 oranında artış gerçekleştirdi. Gelen bu veri piyasalarda volatiliteyi çok fazla etkilemedi diyebiliriz. Şimdi gözler yarın yine Amerika’dan gelecek olan Tüfe verisinde. TSİ 15.30’da açıklanacak olan veride piyasalar Fed’in beklentileri doğrultusunda oranlar gelebileceğini bekliyor. Bu sebeple gelecek olan veri piyasalar tarafından yakından takip edilecek. Bununla birlikte yine Amerika Çalışma Bakanlığı’nın açıkladığı bir diğer veriye göre işsizlik maaşı başvuruları 4 Ağustos gününde sona eren haftaya göre 6K düşüş gerçekleştirdi. Bu düşüş ile birlikte 213K seviyesine düşen veride piyasalardaki beklentiler 220K oranında gerçekleştirmesi yönündeydi. Gelen bu veri ile birlikte son yılların en iyi seviyelerinde gerçekleşen işsizlik oranlarının sıkı duruşunu koruduğu görüldü. Gün içerisinde kademeli yükselişlerine devam eden USD/TRY paritesini incelemeden önce yurtiçinde neler yaşanmış inceleyelim. Bilindiği gibi son günlerde gün içerisinde gündem oldukça yoğun ve bu yoğunluk TL üzerinde baskılar oluşturuyor. Amerika ile gerilen ilişkiler sonrası yukarı yönlü sert hareketlenmeler gerçekleştiren USD/TRY paritesi gün içerisinde de bu hareketlerine devam etti ve 5.50 seviyelerini test etti. Bununla beraber yurtiçinde takip edilen önemli konulardan biri gün içerisinde gerçekleşen Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Ankara’da düzenlediği Orta Vadeli Program’a yönelik toplantısıydı. Akademisyenlerin, ekonomistlerin ve çeşitli sektörlerden katılımcıların katıldığı bu toplantı sonrası Hazine ve Maliye Bakanlığı yarın Berat Albayrak’ın Yeni Ekonomi Modeli’ne ilişkin çerçeveyi açıklayacağını belirtti. Yapılan açıklamalarda ayrıca; şirketlerin, bankaların kur ve likidite riski olmadığı, orta vadeli plan ile ilgili çalışmaların tüm hızıyla devam ettiği, toplumun farklı kesimleri ile bir araya gelinerek OVP’ye baz teşkil eden parametreler için istişarelerin sürdüğü belirtildi.

Şimdi gözler merakla yarın açıklanacak Orta Vadeli Plana odaklanmış durumda. Açıklamalar öncesi ve sonrası özellikle TL kanadında volatilite artabilir. Takip edilen bir konuda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB)’nın açıkladığı net uluslararası rezervlerdi. Buna göre TCMB’nin net uluslararası rezervi geçtiğimiz hafta 29.6 milyar dolara yükseldi. Net dış varlıklar ise yine aynı haftada bir önceki hafta gerçekleşen 143.4 milyar TL seviyesinden 158.4 milyar TL seviyesine yükseldi. Tüm bunlar ışığında USD/TRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak aşağı yönlü hareketlenmelerde 5.3556 – 5.3007 – 5.2294 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

DOLAR YÜKSELECEK Mİ? / DÜŞECEK Mİ? UZMANINA SOR, ANALİZİ E-MAILINE GELSİN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin