Doğalgazda nasıl tasarruf edilir?

Konutlarda soğuk günlerdeki sıcaklığın 20 derecede tutulmasının doğalgaz tüketimini azaltacağı, her bir derecelik iç sıcaklık artışında yüzde 5 civarında fazladan enerji sarfiyatı oluştuğu bildirildi.

Bursagaz Genel Müdürü Ahmet Hakan Tola, AA Muhabirine yaptığı açıklamada, hava sıcaklıklarının düştüğü bu dönemde doğalgaz kullanımında artış olduğunu söyledi.

Binaların, tavan, çatı, pencere, duvar, zemin ve döşemeleri, ısıtılmayan hacimler, merdivenler, kapı gibi yapı elemanlarından oluştuğunu ifade eden Tola, bu alanlarda oluşan ısı kayıplarının alınacak önlemlerle azaltılabileceğini ve faturalarda tasarruf sağlanabileceğini bildirdi.

Binalardaki ısı kayıplarının değişik yollarla olduğunu belirten Tola, şöyle konuştu: “Çatıdan kaçan ısı miktarı yüzde 7, dış duvardan kaçan yüzde 30, pencerelerde oluşan kayıp yüzde 40, kapı ve havalandırmalardan kaçan ısı yüzde 17, döşeme ve tabanda oluşan ısı kayıpları ise 6’ya kadar ulaşıyor. Isı yalıtım önlemleri, binanın toplam inşaat maliyetinin en fazla yüzde 3’ünü tutmasına karşılık, yıllık yakıt tüketimlerinde yüzde 50’ye varan tasarruf sağlayarak bütçeye önemli ölçüde katkı sağlar.” Binalardaki tedbirlerin yanı sıra bireysel olarak evlerde alınacak önlemlerle doğalgazda tasarruf sağlanabileceğini vurgulayan Tola, kapı ve pencere kenarlarındaki boşlukların izole edilmesinin tüketimi azaltacağını anlattı.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir