Do&CO’da talep toplama başlıyor

Türk Hava Yolları (THY) dahil aralarında dünyanın en büyük hava yolu şirketlerinin de yer aldığı 60 havayoluna yiyecek-içecek hizmeti veren Viyana merkezli DO&CO şirketi İMKB için gün sayarken, halka arz için talep toplama süreci yarın başlıyor.

DO&CO’dan verilen bilgiye göre, halka arz büyüklüğü Euro olarak açıklanan tavan fiyattan hesaplandığında 59 milyon Euro, ek satışın da gerçekleşmesi halinde de 68 milyon Euro’ya ulaşacak. DO&CO’nun halka arz edilecek paylarının yüzde 20’sinin yurt içi bireysel yatırımcılara, yüzde 10’unun yurt içi kurumsal yatırımcılara, yüzde 70’i ise yurt dışı kurumsal yatırımcılara ayrıldığı bildirildi.

12 yıldır Viyana Borsası’nda işlem gören DO&CO Restaurants and Catering(DO&CO)için sermaye artırımı ve ortak satışı yoluyla gerçekleşecek halka arzda, 1 adet payın satış fiyatı 21.90 Euro tavan fiyat olarak belirlendi.

Türkiye’de ilk defa gerçekleştirilecek olan yabancı bir şirkete ait payların halka arzı işleminde İş Yatırım Global Koordinatör olarak yabancı yatırım bankalarının katıldığı global bir sendikasyona liderlik yaparken, aynı zamanda TSKB, Global Menkul, Yatırım Finansman, Yapı Kredi Yatırım ve Garanti Yatırım’ın katılımından oluşan yurt içi konsorsiyumun da lideri olarak DO&CO’nun halka arzına aracılık edecek.

YEMEKLERİYLE DÜNYADA ÜN KAZANAN DO&CO İMKB’DE İLK YABANCI OLACAK

Türk işadamı Attila Doğudan tarafından 1981 yılında Viyana’da kurulan ve 1998 yılından bu yana Viyana Borsası’nda işlem gören DO&CO için talep toplama işlemleri Merkez Bankası’nın 24 Kasım için belirlediği Euro satış kuru kullanılarak belirlenecek olan TL tavan fiyat kullanılarak gerçekleştirilecek.

Halka arzda DO & CO’nun çıkarılmış sermayesinin 15.590.400 Euro’dan 19.488.000 Euro’ya artırılması nedeniyle ihraç edilecek 1 milyon 948 bin 800 adet pay ile mevcut ortakların ve DO&CO’nun sahip olduğu 751 bin 396 adet pay olmak üzere toplam 2 milyon 700 bin 196 adet pay ve ek satış hakkının kullanılması halinde mevcut ortakların sahip olduğu 405 bin 30 adet payın halka arz edileceği açıklandı. Viyana Borsası’nda halen yaklaşık yüzde 19’u halka açık olan DO & CO’nun bu halka arz sonrasında ise toplam halka açıklık oranının yüzde 43,ek satışın kullanılması halinde de yüzde 47 olacağı bildirildi.

“İMKB NİN ÇEKİM MERKEZİ OLMASINA KATKI YAPACAK BİR ADIM”

Şirket’in kurucusu Attila Doğudan konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Finansal açıdan sağlıklı bir yapıya sahibiz ve hiç borcumuz yok, bu yüzden halka arzdan elde edeceğimiz geliri organik büyümede ve uluslararası alanda şirket satın alma fırsatlarını değerlendirerek kullanacağız. DO&CO, bu halka arzı İstanbul’un bir finans merkezi olması ve İMKB’nin global şirketler için bir çekim merkezi olması hedefine önemli bir katkı sağlayacak bir adım olarak değerlendirmekte ve böyle bir ilki gerçekleştirecek olmaktan büyük heyecan duyuyoruz” dedi. Havayolu ikram hizmetleri, uluslararası organizasyon ikram hizmetleri ile restoran, yolcu özel salonu ve otel işletmeciliği alanlarında faaliyet gösteren DO&CO’nun halka açılmasıyla Türkiye’de bir ilkin gerçekleşeceğini belirten Attila Doğudan, bu halka arzla İMKB’de yabancı bir şirkete ait hisse senetlerinin de işlem görmeye başlayacağını söyledi.

Kaynak: Hürriyet

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir