Dış Ticaret Endeksleri / Mayıs 2012

İhracat birim değer endeksi Mayıs ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6,8, ithalat birim değer endeksi de yüzde 3,9 azaldı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mayıs ayına ilişkin Dış Ticaret Endeks verilerini açıkladı.

Geçici dış ticaret verilerinden hesaplanan 2003=100 temel yıllı dış ticaret endekslerine göre; Mayıs ayında geçen yılın aynı ayına göre ihracat birim değer endeksi yüzde 6,8, ithalat birim değer endeksi de yüzde 3,9 geriledi.

Mayısta ihracat birim değer endeksi, geçen yılın aynı ayına göre tarım ve ormancılıkta yüzde 8,1 artarken, balıkçılıkta yüzde 8,4, madencilik ve taşocakçılığında yüzde 6,5 ve imalat sanayiinde yüzde 7,2 azaldı.

İthalat birim değer endeksi aynı dönemde madencilik ve taşocakçılığında yüzde 8,9 artarken, tarım ve ormancılıkta yüzde 19, imalat sanayiinde ise yüzde 5,5 düştü.

İhracat miktar endeksi yüzde 29,1 arttı

İhracat miktar endeksi Mayıs ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 29,1, ithalat miktar endeksi de yüzde 7,2 arttı.

Takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre; aynı dönemde ihracat miktar endeksi yüzde 24,4, ithalat miktar endeksi yüzde 5,1 artış gösterdi.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre ise ihracat miktar endeksi yüzde 0,5 azalırken, ithalat miktar endeksi yüzde 6,2 arttı.

Ana sektörler itibariyle, ihracat miktar endeksi Mayıs ayında geçen yılın aynı ayına göre, tarım ve ormancılıkta yüzde 4,1, balıkçılıkta yüzde 19,3, madencilik ve taşocakçılığında yüzde 30,8, imalat sanayiinde de yüzde 30 arttı.

Aynı ayda, ithalat miktar endeksi tarım ve ormancılıkta yüzde 3,9, madencilik ve taşocakçılığında yüzde 5,3 azalırken, imalat sanayiinde ise yüzde 10,1 artış kaydetti.

Kaynak: www.bloomberght.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir