‘Dış talep’ bazlı değişim

Cumartesi günü, SETA Vakfı’nda, Nurullah Gür Hoca’nın moderatörlüğünde, Ege Yazgan ve Mevlüt Tatlıyer hocalarla 2020-2022 dönemini kapsayan Yeni Ekonomi Programı (YEP) konuştuk. Dört akademisyen, Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak’ın ‘Değişim Başlıyor’ mottosu ile tanıttığı YEP doğrultusunda, yeni büyüme modeli ve ‘değişim’in ‘dış talep’ bazlı olmasında mutabıkız.

Türkiye Ekonomisi’nin sürdürülebilir büyüme trendini yakalaması adına, ‘ihracat’ artık iç piyasanın, ekonominin iç dinamiklerinin ‘sıkıştığı’ dönemlerde ‘kurtarıcı’ olmasının ötesine geçip, Türkiye’nin büyüme dinamiğinde yıllık bazda en az 0.5 ile 1 puan arasında katkısı olan bir tempo yakalamalı.

Bakan Albayrak’ın önce Enerji Bakanlığı, bugün ise Hazine ve Maliye Bakanlığı ve genel anlamda ekonomi yönetiminde liderlik ettiği, tetiklediği ‘zihinsel dönüşüm’, ekonomi bürokrasisinin bugüne kadar hiç önceliklendirmediği kadar ‘maliyet yönetimi’ne odaklanmasını gerektiriyor. KOBİ’lerimizin üretim maliyetlerini, hammadde, enerji ve finansman maliyetlerini rakibimiz olan ülkeler düzeyinde iddialı kılacak adımlara hız vermemiz gerekiyor. Mevlüt Tatlıyer, sürdürülebilir büyüme için, dış talep odaklı ‘yatay’ ve ‘dikey’ büyümeye işaret ederek; ‘yatay’da yeni pazarlara doğru genişleyen bir ‘ihracat’ hamlesine; ‘dikey’de ise ‘verimlilik’ odaklı bir ‘teknoloji’ ve ‘yerlileştirme’ hamlesine işaret etti.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin