Dış piyasalar yeşile döndü

Almanya’dan gelen olumlu raporlar ve İspanya’nın beklentinin üzerinde tahvil satışı gerçekleştirmesiyle Avrupa borsaları ve ABD Endeks vadelileri yükseldi.

Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya’da yatırımcı güveninin sürpriz bir şekilde yükselmesi ve İspanya’nın planladığının üzerinde tahvil satmasının ardından Avrupa borsaları yükseldi. ABD Endeks Vadelileri, bugün açıklanacak olan ve artış kaydetmesi beklenen perakende satış verilerinin öncesinde artış kaydetti.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.8; Standard&Poor’s 500 Endeks Vadelileri yüzde 0.7 kazanç sağladı. İspanya’nın 2 yıllık tahvillerinin getirisi 35 baz puanlık artışla yüzde 4.12’ye yükseldi. 10 yıllık İtalyan tahvillerinin getirisi 10 baz puan artış kaydetti. Şeker, benzin ve alüminyum, emtiadaki kazançlara öncülük etti.

Almanya’nın Mannheim kentindeki Avrupa Ekonomik Araştırmaları ZEW Merkezi, yatırımcı ve analist beklentileri endeksinin Aralık ayında 3 yılın en düşük seviyesi olan eksi 55.2 seviyesinden eksi 53.8 seviyesine yükseldi. İspanya, bugün 4.25 milyar euro hedefiyle açtığı tahvil ihalesinde 4.94 milyar euroluk tahvil sattı. ABD Ticaret Bakanlığı’nın bugün açıklayacağı perakende satış verilerinin, yüzde 0.6’lık artışa işaret etmesi bekleniyor.

Londra’daki Newedge Group’un stratejistlerinden Annalisa Piazzsa, Euro Bölgesi’ndeki borç krizinin kötülemesiyle geçtiğimiz ay panik düşüşüne geçen Almanya’nın güven endeksinin, bu ay, bu yılın ilk artışına ve istikrar belirtisine işaret ettiğini söyledi.

Stoxx 600 Endeksi’nde düşüş kaydeden her hisseye karşılık 4 hissede yükseliş görüldü. Endekste yer alan madencilik ve teknoloji hisselerinde yüzde 1.4’ü aşan kazançlar, 19 sektör grubuna öncülük etti.

Fransa’nın en büyük yayıncı şirketi Lagardere SCA, Deutsche Bank AG’nin şirketin hisse notunu yükseltmesinin ardından yüzde 4.7 yükseldi. Premier Inn pansiyonlarının ve Costa Coffee’lerin İngiliz sahibi Whitbread Plc ise yüzde 4.6 geriledi.

Kaynak: www.bloomberght.com

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir