‘Dirençli Ekonomi’nin kanıtı: Yüzde 5.6 büyüme

Son iki haftadır, pek çok defa yazılarımızda Türkiye Ekonomisi’nin ‘dirençli ekonomi’ olma becerisini, son 60-70 yılda atlattığı tüm küresel, bölgesel ve ulusal düzeydeki ekonomik, siyasi krizlerde, tarihi doğal afetlerde, Millet-Devlet beraberliğinde, tüm zorlukların üstesinden gelip, sosyal ve ekonomik hayatın normal akışına nasıl hızlı döndüğünü pek çok defa belirtmiştik. Dün, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 2022 GSYH reel büyüme hızı oranımız, Türkiye’nin ‘dirençli ekonomi’ becerisinin bir kez daha tartışmasız kanıtı oldu. Türkiye, iki ‘siyah kuğu’, hem ‘Kovid-19’ küresel virüs salgını, hem de Rusya-Ukrayna Savaşı’nı, 3 yıl arka arkaya küresel ölçekte büyüme rekorları kırarak, G20’de ilk 5’deki konumunu korumayı başararak geride bıraktı. Üstelik, 2022’deki yüzde 5.6 reel büyüme hızı başarısı ile, 905.5 milyar dolarlık bir milli gelir büyüklüğüne ulaşarak da, dünyanın 18. ekonomisi olduğunu bir kez daha gösterdi.

2020’de, dünyanın önde gelen 40 ülkesi arasında, yılı pozitif büyüme ile kapatmayı başarabilen 5 ülke arasında 3. sıradaydık. G20 üyesi ülkeler arasında, 2021 ilk 3’de, 2022’yi ise ilk 4’de tamamladık. OECD üyesi 38 ülkenin henüz tüm 2022 yılı verilere tamamlanmadığından, bir sıralama vermek için çok erken. Bununla birlikte, OECD üyesi olan ve göreceli olarak ekonomik büyüklüğü belirli bir düzeyde olan İrlanda, Kolombiya, Portekiz, İsrail ve Yunanistan gibi ekonomiler, 2022’yi göreceli olarak daha yüksek oranda bir büyüme ile bitirmişler gibi gözüküyor. Bu nedenle, 2022’yi OECD üyesi 38 ülke arasında en yüksek büyüme oranına sahip 7. veya 8. ülke olarak bitirmiş görünüyoruz. G20 üyesi de olan OECD üyesi ülkeler arasında ise ilk sıradayız. 2022’deki büyüme başarısının en önemli gerekçelerinden birisini hizmetler sektöründeki güçlü toparlanma oluşturmakta. ‘Kovid-19’ küresel virüs salgını sürecinde, 2020’de tarihi bir ayakta kalma mücadelesi ortaya koymuş olan hizmetler sektörü, 2022’de kayıplarını telafi etmek adına önemli bir performansa imza atmış gözüküyor.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!