‘Deprem Bölgesi’ ekonomisi için 6 öneri

11 ilimizi etkileyen asrın felaketinde, ‘Deprem Bölgesi’nin ekonomik hayatını yeniden ‘dirençli’ hale getirmek, yaraları hızla sarmak, sanayinin, ticaretin, esnaf ve sanatkârımızın hızla toparlanmasına katkıda bulunmak adına, Türkiye Ekonomisi’nin önde gelen tüm paydaşlarının seferber olmaları gereken bir sürecin yönetilmesi gerekiyor. Bu noktada, ilk etapta, bölgedeki iş dünyasıyla gerçekleştirdiğimiz görüşmeler 6 önerinin yoğun bir şekilde dillendirildiğini göstermekte. Birinci öneri, Türkiye’nin önde gelen holdingleri ve şirketlerinin ivedilikle deprem bölgesindeki bayilerinin toparlanması ve ayağa kalkması adına adeta seferberlik ilan etmesi gerektiği. Hiç şüphesiz ki, Türkiye’nin bayi sistemi, beyaz eşyadan, mobilyaya, elektronik eşyadan otomotive, illerimizin ekonomisine finansman akışı anlamında da büyük bir canlılık katıyor.

Bu nedenle, Türkiye’nin önde gelen holding ve şirketlerinin deprem bölgesindeki 11 ilimizde, en çok zarar gören illerimizden başlayarak, bayi ağının ayağa kalkması ve faaliyetlerine geri dönebilmesi adına geniş çaplı projeler oluşturmaları, söz konusu bayilerinin onlarca yıldır bayi sistemi sayesinde söz konusu sektörlerin büyümesine yaptıkları ciddi katkı dikkate alındığında fazlasıyla hak ettikleri bir destek. Telaffuz edilen ikinci öneri deprem bölgesindeki istihdamın korunması adına, Türkiye’nin önde gelen holdingleri ve şirketlerinin, eğer mümkün olabiliyor ise, bilhassa organize sanayi bölgeleri ve sanayiye yakın noktalarda, konteynır kentler ve yeni yapılacak bina ve evler için tarihi bir seferberlik ilan etmeleri. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bu konuda çok önemli bir adım attı. Bilhassa, inşaat malzemeleri sektörümüze de büyük bir görev düştüğü de elbette hatırlatılıyor.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!