Daha Az Para İle Daha Çok Miktarda Döviz Yatırımı Yapmanın Yolları

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda döviz kontratlarının Nisan ayı işlem hacmi geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla %24,27 artış gösterdi. VİOP işlemlerine yatırımcı ilgisi artmaya devam ediyor.

Döviz kontratlarına olan yoğun ilginin en öne çıkan özelliği VİOP’ta düşük teminatlarla yüksek miktarlı işlem yapılabilmesi. Yatırımcılar yatırımlarının tamamı ile döviz almak ya da satmak yerine VİOP’ta sadece bir kısmını kullanarak aynı miktarda alım ya da satım yapabiliyorlar.

VİOP’ta diğer bir öne çıkan özellik ise alım yönünde olabileceği gibi satım yönünde de pozisyon alınabilmesi. Yatırımcılar düşeceğini düşündükleri bir ürünün düşüşünden de gelir elde edebilmektedir. Dövizin düşeceğini düşünen yatırımcılar VİOP’ta elinde olmasa da döviz satabilir, dövizin düşmesi durumunda kazanç elde edebilirler. Örneğin 10.000 TL’si olan ve doların düşeceğini düşünen bir yatırımcı, spotta elinde dolar olmadığından herhangi bir işlem yapamayacaktır. VİOP’ta ise 940 TL teminat yatırarak 2.000 USD değerinde satış işlemi yapabilmekte, doların düşmesi durumunda düşüşten kazanç elde edebilmektedir. Bunun tam tersi alım yönünde de işlem yapılabilir, yükselişten getiri hedeflenebilmektedir. 10.000 TL’nizden kalan tutar nemalandırılabilir ya da riskin daha etkin yönetimi için kullanılabilir.

VİOP döviz kontratlarında işlem yaparken VİOP hesabınıza yatırdığınız paranız nemalandırılmaktadır. Bu durumda pozisyon kazancı ve nema kazancı söz konusu olabilmektedir.

Döviz kurundaki oynaklık nedeni ile bireysel yatırımcıların yoğun ilgisini çeken döviz kontratları aynı zamanda döviz kuru riskinden korunma imkanı sağladığından kurumsal yatırımcıların da tercih ettiği enstrümanların başında gelmektedir.

Gedik Yatırım’da ücretsiz ve alt limit olmadan VİOP hesabı açarak döviz işlemlerinizi kolaylıkla yapabilir, döviz riskinizi VİOP’ta yönetebilirsiniz.

Alt limit sınırı olmadan, ücretsiz VİOP hesabı açmak ve günlük bültenlerimize üye olmak için tıklayınız.

VİOP hakkında bilmek istediğiniz her şeyi bize sorun.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN